Anasayfa / Bilgi / Ek 10 Formu Verme Süresi ve Vermeme Cezası

Ek 10 Formu Verme Süresi ve Vermeme Cezası

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, ayda 30 günden az çalıştığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışma gün sayısı 30 günden az bildirilenlerle ilgili olarak, istisnai işyerleri hariç eksik gün nedeninin Ek-10 Eksik Gün Bildirimi Formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir.

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi e-bildirge üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na verildiğinden, Ek-10 Eksik Gün Bildirim Formu ve eki belgelerin de prim belgesinin verilmesi gereken süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir.

Öte yandan bu belgenin geç verilmesi veya verilmemesi halinde herhangi bir idari para cezası uygulanması söz konusu değildir. Ancak eksik gün bildirim formu vermesi gerektiği halde (Bkz. 10 ve Üzeri İşçi Çalıştıran İşyerleri Ek Belge Vermeyecek) vermeyen işyerleriyle ilgili olarak, 30 günden az bildirilen sigortalıların eksik günleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen 30 güne tamamlanabileceğinden, bu durumda eksik güne ait primler işverenden gecikme zammı ve cezasıyla birlikte istenebileceği gibi, ayrıca ek Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin süresinde verilmemiş olması nedeniyle her bir belge için aylık brüt asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanacak, ayrıca işveren başta asgari ücret desteği ve 5 puanlık prim indirimi olmak üzere bazı teşviklerden bir yıl süreyle yararlanma hakkını kaybedebilecektir. (isvesosyalguvenlik.com)

2 comments

  1. Sosyal Sigorta İşlemeleri Yönetmeliğinin 102/15. maddesinde 21/8/2013 tarihinde yapılan değişiklikle 10 ve üzeri işçi çalıştıran işyerleri için eksik gün bildirim formu ve eki belge verme zorunluluğu kaldırılmıştır. Sadece eksik gün bildirim nedenlerinin aylık prim ve hizmet belgesinde belirtilmesi yeterlidir.
    10 ve Üzeri İşçi Çalıştıran İşyerleri Ek Belge Vermeyecek

  2. İyi günler
    Bir işyerinde part time olarak çalışan 10 tane sigortalı işçimiz var bunlar için her ay eksik gün bildirim formu (ek-10) ve eklerini (puantaj cetveli ve kısmi süreli iş sözleşmesi) vermemiz gerekiyor mu yoksa 10 kişi ve üzeri çalıştıran işyerini kapsıyarak vermesine gerek bulunmammaktadır.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*