Anasayfa / Bilgi / Ek 10 Formu Verme Süresi ve Vermeme Cezası

Ek 10 Formu Verme Süresi ve Vermeme Cezası

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, ayda 30 günden az çalıştığı için Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışma gün sayısı 30 günden az bildirilenlerle ilgili olarak, istisnai işyerleri hariç eksik gün nedeninin Ek-10 Eksik Gün Bildirimi Formu ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na verilmesi gerekmektedir.

Aylık Prim ve Hizmet Belgesi e-bildirge üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na verildiğinden, Ek-10 Eksik Gün Bildirim Formu ve eki belgelerin de prim belgesinin verilmesi gereken süre içerisinde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ilgili müdürlüğüne verilmesi gerekmektedir.

Öte yandan bu belgenin geç verilmesi veya verilmemesi halinde herhangi bir idari para cezası uygulanması söz konusu değildir. Ancak eksik gün bildirim formu vermesi gerektiği halde (Bkz. 10 ve Üzeri İşçi Çalıştıran İşyerleri Ek Belge Vermeyecek) vermeyen işyerleriyle ilgili olarak, 30 günden az bildirilen sigortalıların eksik günleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından re’sen 30 güne tamamlanabileceğinden, bu durumda eksik güne ait primler işverenden gecikme zammı ve cezasıyla birlikte istenebileceği gibi, ayrıca ek Aylık Prim ve Hizmet Belgesinin süresinde verilmemiş olması nedeniyle her bir belge için aylık brüt asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanacak, ayrıca işveren başta asgari ücret desteği ve 5 puanlık prim indirimi olmak üzere bazı teşviklerden bir yıl süreyle yararlanma hakkını kaybedebilecektir. (isvesosyalguvenlik.com)