Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / Sigortalı İşlemleri Soru ve Cevaplar / Elçiliklerde Çalışan Yabancı Ülke Vatandaşlarınının Sigortalılığı Nasıl Sağlanmaktadır ?

Elçiliklerde Çalışan Yabancı Ülke Vatandaşlarınının Sigortalılığı Nasıl Sağlanmaktadır ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 125- ELÇİLİKLERDE ÇALIŞAN YABANCI ÜLKE VATANDAŞLARINININ SİGORTALILIĞI NASIL SAĞLANMAKTADIR ?

CEVAP 125- Elçilik, konsolosluk, misyon ve benzeri yerlerde çalışanların diplomatik masuniyetlerinin olması nedeniyle bu işyerlerinde çalışanların bildirimleri SGK’ya yapılmadığı sürece Ülkemiz mevzuatı bu işyerlerine uygulanamamaktadır. Ancak, bu işyerlerinde çalıştırılanlardan gönderen devlette veya üçüncü bir devlette sigortalılıklarını belgeleyemeyenler ile Türkiye’de ikamet etmekte iken buralarda çalıştırılan Türk vatandaşlarından ilgili işverenler tarafından Kurumumuza bildirimleri yapılanlar Ülkemiz mevzuatına tabi tutulmuşlardır.

Söz konusu hükümler gereğince elçilik, konsolosluk, misyon ve benzeri yerlerde çalışanlardan gönderen devlette veya üçüncü bir devlette sigortalılıklarını belgeleyemeyenlerin sigortalılıkları 2008 yılı Ekim ayı başına kadar 506 sayılı Kanunun (eski SSK) mülga 86 ncı maddesine göre topluluk sigortası yoluyla sağlanmıştır. 5510 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 1/10/2008 tarihinden itibaren de bu işyerlerinde çalışanlar 4/a (eski SSK’lı) kapsamına alınmışlardır.