Anasayfa / SGK Başvuru Dilekçe ve Formları / Emekli Aylığı Banka Değişiklik Başvurusu

Emekli Aylığı Banka Değişiklik Başvurusu

Sponsorlu Bağlantılar

Emekli – dul – yetim aylığı başvurularında ilk aylık ödemesi aylık bağlanan kişinin ikamet adresine en yakın PTT şubesi aracılıyla yapılır. Sonraki ödemeler ise Sosyal Güvenlik Kurumu’nun anlaşmalı olduğu bankalardan biri aracılığıyla yapılır. İkamet ettiği ilçede banka şubesi olmayanlar ise aylıklarını PTT şubesinden alırlar.

Emekli – dul – yetim aylığı alan kişi isterse aylığı almakta olduğu banka şubesini değiştirebilir. Ancak bunun için emekli – dul – yetim aylığı ödemeleri konusunda Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı banka seçilmelidir.

Banka değişikliği işlemi http://www.turkiye.gov.tr/ adresinden e-devlet şifresiyle yapabileceği gibi aşağıda linki yer alan Banka Değişikliği Talep Formu ile Kuruma başvurularak da yapılabilir.

Banka Değişikliği Talep Formu

Kurumun aylık ödemesi yaptığı bankalar aşağıda belirtilmiştir;

1- Akbank T.A.Ş.

2- Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş.

3-Alternatifbank A.Ş.

4- Anadolubank A.Ş.

5- Denizbank A.Ş.

6- Burgan bank A.Ş.

7- Finansbank A.Ş.

8- HSBC Bank A.Ş.

9- ING Bank A.Ş.

10- Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş.

11- Şekerbank T.A.Ş.

12- Tekstil Bankası A.Ş.

13- Turkısh Bank A.Ş.

14- Türk Ekonomi Bankası A.Ş.

15- Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.

16- Türkiye Garanti Bankası A.Ş.

17- Türkiye Halk Bankası A.Ş.

18- Türkiye İş Bankası A.Ş.

19- Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.

20- Odea Bank A.Ş.

21- Yapı ve Kredi Bankası A.Ş.

22- T.C. Ziraat Bankası A.Ş.

2 comments

  1. (ayla algil) Bu konudaki şikayetinizi aşağıda linki yer alan sayfadan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumuna (BDDK) iletebilirsiniz. Ancak ikinci bir kredi çekmekten ziyade mevcut kredinizi yeniden yapılandırıp taksit sayısını artırarak taksitleri düşürmeniz daha mantıklı olur.
    https://ebulten.bddk.org.tr/esikayet/

  2. ben emekli sandığından babamdan yetim maaşı almaktayım ptt den ve anlaşmalı oldu banka aktiften kredi çekmiştim 2013 te fakat bir sürü dosya şeklinde bir şeylere çok kalın olduğu için okuyamadan imza atıyoruz tabi neler yazdığını bilmeden şimdi benim sorunun şu kredi çektiğim aktif bank maaşımdan 850 tl kesiyor ve bana kalan 500 tl veriyor bu para bana yetmiyor geçinemiyorum bankayı arayıp kalan borcu yapılandırmak istediğimi söyledim fakat böyle bir uygulama bu bankada bulunmuyormuş ve benim daha bankaya 2 sene daha ödemem var ben bu barayla geçeinemiyorum küçük bir mebla daha kredi çekmek istiyorum borçlarımı ödemek için kredide vermiyor ve ben bu bankayı değiştirmek istiyorum maaşıma bloke koyduğu için başka bankayada aldıramıyorum maaşımı.ben ne yapapabilirim aktif bankın maaşımdan blokeyi kaldırması için nereye başvurabilirim.saygılar.

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*