Anasayfa / Eski Haberler / Emekli Aylığı Bankaya Gitmeden EFT-Havale İle Çekilebilecek

Emekli Aylığı Bankaya Gitmeden EFT-Havale İle Çekilebilecek

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun, emekli – dul – yetim aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri alanlarla ilgili şimdiye kadar ki uygulaması çerçevesinde, gelir veya aylık sahibinin banka veya PTT şubesine ya da ATM cihazına bizzat giderek gelir veya aylığını çekmesi/alması gerekiyordu. Bunun tek istisnası ise gelir ve aylıklarının PTT tarafından konutta ödenmesini talep eden sigortalı ve hak sahiplerinden bu talebi kabul edilerek ödemeleri konutta yapılan kişilerdi.

Öte yandan gelir veya aylığını, tahakkuk ettirildiği tarihlerden itibaren aralıksız altı ay sonuna kadar almayanların gelir/aylıkları, gelir ve aylık bağlanma şartlarının devam edip etmediğinin tespiti amacıyla Kurum tarafından durduruluyor, durdurulan gelir veya aylıklar, sigortalı yahut hak sahipleri tarafından Kurumdan talepte bulunulması durumunda, müstahaklık tespiti yapıldıktan sonra tekrar başlatılıyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu; Kurumun ilgili birimleri ile bankalar ve sigortalılardan gelen talepler doğrultusunda, bankalar ile imzalanan protokolleri gözden geçirerek uygulamada yaşanan aksaklıkların giderilmesi, günümüz şartlarına uygun hale getirilmesi amacıyla protokollerde bazı yeni düzenlemeler yaptı.

Bu çerçevede, Kurum ile bankalar arasında tahsilat ve ödemelere ilişkin olarak imzalanan yeni protokoller 01/02/2013 tarihinde yürürlüğe girerek, eski protokoller de yürürlükten kaldırıldı.

Bankalar ile imzalanan yeni protokollere göre;

• Şimdiye kadar ki uygulama çerçevesinde, emekli ve hak sahiplerince sadece banka gişe ve ATM’lerinden yapılan işlemler hareket olarak değerlendirilmekte, diğer bankacılık işlemleri hareket olarak sayılmamaktayken, yani gelir veya aylığın banka şubesi veya ATM cihazına bizzat gidilerek çekilmesi gerekirken, yeni protokol çerçevesinde internet hesabından yapılan işlemler de otomatik ödeme ve düzenli ödeme hariç, hareket olarak değerlendirilecek. Örneğin, gelir veya aylık sahibi internet bankacılığına girerek hesabına yatan gelir veya aylığı bir başka yere EFT veya havale yaptığında, aylığını veya gelirini banka şubesinden ya da ATM cihazından çekmiş gibi değerlendirilecek, dolayısıyla 6 ay bankaya gitmedi diye aylığı durdurulmayacak.

• Sadece Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezleri ile e-devlet sitesinden yapılan emekli ve hak sahiplerinin banka ve şube değişikliği işlemlerinin, bankaların şubelerinden de yapılabilmesi için bankalara web servis açılacak.

• Türkiye Halk Bankası şubelerinden ödenen, 5434 sayılı Kanuna (Emekli Sandığı Kanununa) göre bağlanan ilk aylık ile emekli ikramiyelerinin sayısal olarak yarısı, T.C. Ziraat Bankası şubelerinden ödenecek.

Bankalar ile imzalanan “Tahsilât ve Nakit Varlıkların Değerlendirilmesi Protokolü”, “Gelir/aylık Ödemeleri Protokolü” ve “Sağlık Hizmeti Sunucuları Ödemeleri Protokolü”nün örnekleri Kurumun intranet sayfasında (www.sgk.gov.tr), “Uygulamalar” bölümünde “Aktüerya ve Fon Yönetimi Daire Başkanlığı” sekmesinde yer almaktadır.

Bu kapsamda, gelir/aylık ve sağlık ödemeleri ile prim tahsilâtları Kurum ile protokol imzalayan bankalarla yapılacak. Protokol imzalayan bankaların listesi kurumun web sitesnden yayınlanacaktır.