Anasayfa / Emeklilik / Emekli Aylıklarından SGDP Kesintisi Kalkıyor mu ?

Emekli Aylıklarından SGDP Kesintisi Kalkıyor mu ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği ve kamuoyunda sık sık gündeme geldiği ve eleştirildiği üzere, emekli olduktan sonra 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamına girecek şekilde çalışan kişilerin emekli aylıklarından yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) kesintisi yapılmaktadır. Öte yandan bu kesintinin kaldırılması / azaltılması yönünde emekliler, emekli dernekleri tarafından sık sık talepte bulunulmaktadır. Özellikle şu an Başbakanlıkta bulunan ve çalışma hayatıyla ilgili önemli düzenlemeler içeren yasa taslağıyla birlikte bu talepler tekrar gündeme gelmeye başladı.

Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in yaptığı açıklamaya da Bakandan Üç Önemli Konuda Üç Önemli Açıklama başlıklı haberimizde yer vermiştik. Bakan Çelik açıklamasında esnafların bu konu hakkında rahatsızlıkları olduğunu dile getirmiş, Esnafın; “Ben emekli oldum, bir iş yeri açtım, benden yüzde 15 destek primi alıyorsunuz” dediğini belirten Çelik, “Biz de kendisine ‘sen 45 yaşında emekli oldun, genç emekli oldun onun için senin katkı sağlaman gerekiyor sosyal güvenlik sisteminin sürdürülebilirliği açısından’. Doğru mu, değil. Peki 45 yaşında emeklilik doğru mu? Şu anda 50 yaşında emeklilik var Türkiye’de. 1991′deki alınan yanlış kararın faturası 2028′e kadar devam edecek” demişti.

“2 işçi çalıştıran emekliden SGDP kesilmeyecek” başlığıyla konuyu köşesine taşıyan Ali Tezel; konunun torba yasa tasarısına girdiğini, Bakan Çelik’in; “2 kişi istihdam eden emekliden destek primi almayalım diyoruz. Böylece yüzde 15 destek primi vermeyecek. Bu kapsamda olan 160 bine yakın kişi var. Konuyu Başbakan’la da görüşeceğiz. İstihdamı da teşvik etmiş olacağız. Düşünün sadece bir kişi çalıştırsa 4-5 kişilik ailenin geçindirilmesi anlamına geliyor. Genç emeklilik 15-20 yıl sonra tarihe karışacak.” açıklaması yaptığını,

Yani, işyeri açıp da işyerinde en az 2 sigortalısı olanların emekli aylıklarından yapılan yüzde 15’lik kesinti torba yasadan sonra kalkacağını belirtti.