Anasayfa / Eski Haberler / Emekli – Dul – Yetim Aylığı Başvuruları İnternet Üzerinden Yapılabilecek

Emekli – Dul – Yetim Aylığı Başvuruları İnternet Üzerinden Yapılabilecek

Sponsorlu Bağlantılar

İnternet kullanımının giderek artması, internet üzerinden verilen hizmetlerin sayı, nitelik ve kapsamının giderek genişlemesi, bu kapsamda e-devlet uygulamasının hayata geçmesi ve kamu kurum ve kuruluşlarının bazı hizmetleri internet üzerinden vermeye başlamasına paralel olarak Sosyal Güvenlik Kurumu da bazı hizmet ve uygulamaları internet üzerinden yani elektronik ortamda vermeye başladı. Bunlardan bazıları aşağıda yer almaktadır.

– E bildirge / e sigorta uygulaması ile aylık prim ve hizmet belgelerinin, sigortalı işe giriş bildirgelerinin internet üzerinden verilmesi.

– Sigortalının istirahatli olduğu dönemde işyerinde çalışmadığına dair bildirimin internet üzerinden yapılması (12/05/2010 tarihli haber).

– Primlerin internet üzerinden kredi kartı ile ödenmesi (28/05/2010, 03/01/2011 tarihli haberler).

– İş kazası ve meslek hastalığı bildirimlerinin internet üzerinden yapılması (21/03/2012 tarihli haber).

– SMS bilgilendirme servisi (31/03/2012 tarihli haber).

– E reçete uygulaması (25/04/2012 tarihli haber).

– İstirahat raporlarının elektronik ortamda gönderilmesi (29/06/2012 tarihli haber).

Kurum son olarak, sigortalı ve hak sahiplerinin tahsis yani gelir ve aylık başvurularına ilişkin olarak elden verdikleri veya posta yoluyla gönderdikleri Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini 25/07/2012 tarihinden itibaren internet üzerinden verebileceklerini duyurdu.

Uygulamadan 4/a (SSK) ve 4/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılar ve bunların hak sahipleri yararlanabilecek. Dolayısıyla uygulama 4/c kapsamındakileri yani memurları kapsamıyor.

Ancak, Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin internet ortamında verilebilmesi PTT’den e-devlet şifresi alınması gerekiyor. Bu şifre alındıktan sonra www.turkiye.gov.tr adresinden şifre girilerek sırasıyla, “e-hizmetler”, “Sosyal Güvenlik Kurumu”, “Ortak (4A/4B/4C) Hizmetler”, “Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin Verilmesi” seçeneklerine tıklanmak suretiyle ilgili sayfaya ulaşılabilecek ve belge doldurulacak. Söz konusu menüden giriş işlemi tamamlandıktan sonra Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesinin barkod numaralı dökümü yine internet ortamında sigortalı veya hak sahipleri tarafından alınacak ve Kurumca belgenin alındığına dair ilgililere SMS gönderilecek, ayrıca internet ortamından verilen talep belgesi gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili sosyal güvenlik il müdürlüğü/merkezi evrak servisine intikal edecek.