Anasayfa / Haber / Emekli Promosyon Olarak 500 Lira mı 900 Lira mı Alacak ?

Emekli Promosyon Olarak 500 Lira mı 900 Lira mı Alacak ?

Sponsorlu Bağlantılar

Memurların maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon adı altında önemli miktarlarda ödeme almaları üzerine emekliler de emekli aylıklarını bankalardan aldıkları gerekçesiyle kendilerine de banka promosyonu ödenmesi talebinde bulunmuşlardı.

Bunun üzerine daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu girişimlerde bulunmuş, bankalarla görüşmüş, sonuç alamayınca uygulamadan vazgeçilmişti. Ancak emeklilerin ve emekli derneklerinin bastırması üzerine konu tekrar gündeme geldi, Sosyal Güvenlik Kurumu çalışmalara tekrar başladı ve bir süredir çalışmalar devam ediyor. Kurum banka yönetimleriyle görüşme ve pazarlıklarını sürdürüyor.

Haliyle bu durum çok sayıda emekliyi ilgilendirdiği için sık sık yazılı ve görsel medyada, internet sitelerinde haber oluyor. İlk başta emeklilere 600 lira promosyon verileceği yönünde haberler çıktı. Daha sonra çıkan haberlerde bu miktar yükseltildi. Konuya ilişkin son olarak, emekliye promosyonda pazarlıkların devam ettiği, emeklilere verilecek promosyonun 900 liraya kadar çıktığı yönünde haberler çıkmaya başlamıştı. Tabii bu durum emeklileri sevindirdi ve umutlandırdı.

Ancak acaba bu haberler doğru mu. Konunun en yetkilisi olan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun bu konudaki en son açıklamalarına göre maalesef çıkan haberlerin gerçeği yansıtmıyor.

Çünkü şu an gelinen aşamada üç yıl için emekliye 500 lira promosyon verilmesi konusunda anlaşılmış gibi. Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri bu miktarı 600 liraya çıkarmaya çalışıyor. Böylece her yıl 200 lira olmak üzere üç yıl için emekliye toplam 600 lira promosyon verilecek. Dolayısıyla bankalarla sözleşme de üç yıllığına yapılacak. (isvesosyalguvenlik.com)