Anasayfa / Emeklilik / Emekliler Banka Promosyonu Alabilecek mi?

Emekliler Banka Promosyonu Alabilecek mi?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışan memurlarda olduğu gibi emeklilerin de banka promosyonu alabilmesi konusu sık sık gündeme gelmektedir. Memurların mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere yapılan toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlanmasıyla birlikte, emeklilerin de banka promosyonu alması tekrar gündeme geldi, hatta emeklilere müjdeli haberler olarak da sunuldu.

Aslında bu konuda kesinleşmiş herhangi bir karar olmadığı gibi, imzalanan toplu sözleşme metninde de bu konuyla ilgili herhangi bir hüküm yer almıyor. Sadece toplu sözleşme görüşmeleri sırasında emeklilerin de banka promosyonu alabilmesi konusu gündeme gelmiş olup, bu çerçevede Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalarla gerekli görüşmeleri yapması ve emekli maaşlarını ödeyen bankaların bunu kabul etmesi halinde emeklilerin promosyon alması mümkün olabilecek.

Öte yandan, şu an memurların aldığı banka promosyonlarının miktarı, memurun çalıştığı kurumu ile maaşı ödeyen banka arasında yapılan pazarlıklar sonucu belirlendiğinden, bu miktar her kurumda farklı. Genel uygulamaya göre, bankalar anlaşma dönemi için memurların brüt maaşının % 60’ı kadar promosyon veriyor. Uygulama aynen emekliler için de hayata geçerse, örneğin emekli maaşı bin 500 TL olan bir kişi 900 TL promosyon alacak.