Anasayfa / Haber / Emekliler ve Memurların Temmuz Zammı Belli Oldu

Emekliler ve Memurların Temmuz Zammı Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine her yıl ocak ve temmuz aylarında önceki altı aylık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yani tüketici enflasyonu oranında zam yapılmaktadır. Dolayısıyla bunlara yapılacak zam enflasyon oranlarına göre belirlenmektedir. Memur maaşlarına ise toplu sözleşme görüşmelerinde belirlenen oranda zam yapılmakta, memur emeklileri de bu zamlardan aynen yararlanmaktadır.

Altı aylık tüketici enflasyon oranı ise Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) tarafından açıklanan verilere göre yüzde 4,76 olarak belirlendi.

Buna göre 2015 temmuz ayından geçerli olmak üzere SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 4,76 oranında zam yapılacak. Bu kapsamdaki emeklilerden bazılarına temmuz ayında yapılacak diğer zamları (artışları) ise daha önce Emeklilere Temmuz Ayında Hangi Zamlar Yapılacak ? başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Memurlara ise 2014-2015 yıllarını kapsayan toplu sözleşme uyarınca ocak ayında yüzde 3 zam yapılmıştı. Temmuz ayında da aynı şekilde yüzde 3 zam yapılacak. Ayrıca yine toplu sözleşme uyarınca enflasyonun yüzde üçü aşan kısmı kadar yani yüzde 1,76 enflasyon farkı zammı yapılacak. Dolayısıyla toplam zam yüzde 4,76 olacak.

Memur emeklilerine de aynen memurlarda olduğu gibi 2015 temmuz ayından geçerli olmak üzere toplam olarak yüzde 4,76 zam yapılacak.