Anasayfa / Haber / Emeklilere Verilecek Promosyonun Ayrıntıları Belli Oldu

Emeklilere Verilecek Promosyonun Ayrıntıları Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun süredir banka yönetimleriyle emeklilere verilecek promosyon konusundaki görüşmeler devam etmekteydi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu görüşmelerde sona gelindiğini, konuya son noktayı Başbakanın koyacağını belirtmişti.

Başbakan Binali Yıldırım ise son görüşme ve değerlendirmelerinin ardından emeklilerin merakla beklediği açıklamayı yaptı. Başbakanın açıklamalarına göre;

– Promosyondan 11,5 milyon (11 milyon 500 bin) emekli yararlanacak.

Bin lira altında emekli maaşı alanlara tek seferde 300 lira promosyon ödenecek. Bunlar toplam emekli sayısının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturuyor.

Bin lira ile 2 bin lira arasında emekli maaşı alanlara tek seferde 375 lira promosyon ödenecek. Bunlar toplam emeklilerin yaklaşık 8,5 milyonunun (8 milyon 500 binini) yani emeklilerin yüzde 75 ini oluşturuyor.

2 bin lira üzerinde emekli maaşı alanlara da tek seferde 450 lira promosyon ödemesi yapılacak. Bu kapsamdakiler de toplam emeklilerin yaklaşık yüzde 6,5’ini oluşturuyor.

– Yukarıda belirtilen promosyon ödemeleri asgari tutarlar olup, isteyen bankalar daha yüksek tutarda ödeme yapabilecek.

– Emeklilere yapılacak promosyon ödemesinin toplam maliyeti 5 milyar lirayı bulacak.

– Promosyon ödemeleri 3 yıllık süre için yapılacak. Yani üç yıl dolana kadar emeklilere artık herhangi bir promosyon ödemesi yapılmayacak.

– Ödemeler bir seferde ve 2017’de emeklilerin maaş aldığı takvime uygun olarak bir ile üç ay içerisinde yapılacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu da konuya ilişkin açıklamasında; Emeklilerin bu rakamı hangi bankadan almak istiyorlarsa o bankalardan alacaklarını, hiçbir emeklinin ‘Ben maaş promosyon hakkımı alamıyorum.’ diyemeyeceğini, her emeklinin mutlaka promosyon alacağını, belirlenen rakamların taban olduğunu, daha yüksek promosyon veren bankalar varsa emeklilerin gidip promosyonu oradan alabileceğini belirtti.

Ancak emeklilerin böyle bir imkandan yararlanabilmesi yani daha yüksek promosyon veren bankadan promosyon alabilmesi için önce SGK müdürlüğüne başvurup emekli maaşını aldığı bankayı promosyonu almak istediği banka olarak değiştirmesi gerekecektir. (Bkz. Emekli Aylığı Banka Değişiklik Başvurusu)(isvesosyalguvenlik.com)