Anasayfa / Eski Haberler / Emeklilere Yönelik İntibak Çalışmaları Devam Ediyor

Emeklilere Yönelik İntibak Çalışmaları Devam Ediyor

Sponsorlu Bağlantılar

Emekliler arasındaki maaş farkını, eşitsizliğini gidermeye yönelik intibak çalışmalarının son günlerde tekrar gündeme geldiği, çalışmalar başlatıldığı daha önce belirtilmişti (04/09/2011 tarihli haber). Bu yöndeki çalışmalar hız kazandı ve daha çok gündeme gelmeye başladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Bakanlığın konferans salonunda düzenlenen ”Çalışma Hayatında Toplumsal Cinsiyet Eşitliğinin Geliştirilmesi” konulu konferansa gelişinde gazetecilerin konuya ilişkin sorularını yanıtladı.

Bakan Çelik; emekli aylıklarıyla ilgili intibak çalışmasına ilişkin olarak, sosyal taraflarla, yani emekli dernekleriyle bir araya geleceklerini, kendileriyle bu tabloyu paylaşacaklarını ve gerekli düzenlemeleri TBMM’ye taşımış olacaklarını belirtti.

Emekli aylıklarıyla ilgili intibak çalışmasına ilişkin soru üzerine Çelik, intibak konusunun seçim döneminde özellikle emekliler arasında yoğun olarak tartışıldığını, hükümetin konuya ilişkin çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Çelik, 1981 yılı öncesiyle 2000 yıllarına kadar emekli olanlar arasında, aynı süreli ve aynı şartlarda çalışmalarına rağmen, emekli aylıklarında ve aylık bağlamalardaki sistemlerden kaynaklanan farklılıklar bulunduğunu söyledi.

Kızılcahamam’da yapılan toplantıda toplumun beklentileri çerçevesinde bütün konuların değerlendirildiğini ve bu çerçevede intibak konusunun da gündeme geldiğini dile getiren Çelik, yapılan çalışmaların da anlatıldığını sözlerine ekledi.