Anasayfa / Emeklilik / Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak / Sigorta Çıkışı Vermek Gerekir mi ?

Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak / Sigorta Çıkışı Vermek Gerekir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Emekliliğe hak kazandığı için emeklilik başvurusu yapacak kişinin sigortalılık statüsüne göre bu durum değişmektedir.

• 4/1-a (SSK) kapsamında çalışmaktayken emeklilik başvurusu yapacak kişinin başvurudan önce işten ayrılmış olması yani sigorta çıkışının verilmiş olması ve bu durumun Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında görülmesi (aylık prim hizmet belgesinde kişinin çıkışının gösterilmiş olması, henüz ayrıldığı aya ait aylık prim ve hizmet belgesi verilmemişse sigortalı işten ayrılış bildirgesinin verilmiş olması) gerekmektedir. Bu şekilde işten çıkıp emekli olduktan sonra kişi isterse emekli aylığını kestirmeden sosyal güvenlik primine (SGDP) tabi olarak tekrar çalışmaya başlayabilir.

• 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışmaktayken emeklilik başvurusu yapacak kişilerden, tarım işlerinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar hariç, faaliyetine son vermesi gerekmeyip, sigortalılığa esas faaliyete son verip vermeyeceğini beyan ettikten sonra başvuruda bulunması yeterlidir.

• 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaktayken emeklilik başvurusu yapacak kişinin ise çalıştığı kurum veya kuruluşa emeklilik için başvuru yapması, yetkili makamdan emekliye sevk onayı alındıktan sonra ilişiğini kesmesi, yani işinden ayrılması gerekir. Bu şekilde işten ayrılıp emekli olan kişi isterse sosyal güvenlik primine (SGDP) tabi olarak özel sektörde tekrar çalışmaya başlayabilir. Kamuda 4/1-c kapsamında çalışmaya başlarsa aylığı kesilir.

2 comments

  1. (Zeki keles) Doğru söylemişler. Sigortalı İşten Ayrılış Bildirgesi ile işten çıkışı verilmemiş kişinin yapacağı emeklilik başvurusunu SGK kabul etmez. Bu nedenle yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere işyeri muhasebecinizin önce sigorta çıkışınızı vermesi gerekir. Ancak bu sorun oluşturmaz, çünkü emekliliği geldiği için işten çıkan biri eğer o işyerinde en az bir yıllık çalışma süresini de doldurmuşsa, kıdem tazminatı almaya hak kazanır. Talep etmesi halinde işveren kıdem tazminatını ödemek zorundadır.

  2. Emeklilik başvuru için önce işten ayrılmam gerektiğini söylediler eğer ben işi bırakırsam tazminatımı alabilirmiyim bunda zarar gorurmuyum

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*