Anasayfa / Emeklilik / Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak / Sigorta Çıkışı Vermek Gerekir mi ?

Emeklilik Başvurusu İçin İşten Ayrılmak / Sigorta Çıkışı Vermek Gerekir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Emekliliğe hak kazandığı için emeklilik başvurusu yapacak kişinin sigortalılık statüsüne göre bu durum değişmektedir.

• 4/1-a (SSK) kapsamında çalışmaktayken emeklilik başvurusu yapacak kişinin başvurudan önce işten ayrılmış olması yani sigorta çıkışının verilmiş olması ve bu durumun Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtlarında görülmesi (aylık prim hizmet belgesinde kişinin çıkışının gösterilmiş olması, henüz ayrıldığı aya ait aylık prim ve hizmet belgesi verilmemişse sigortalı işten ayrılış bildirgesinin verilmiş olması) gerekmektedir. Bu şekilde işten çıkıp emekli olduktan sonra kişi isterse emekli aylığını kestirmeden sosyal güvenlik primine (SGDP) tabi olarak tekrar çalışmaya başlayabilir.

• 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında çalışmaktayken emeklilik başvurusu yapacak kişilerden, tarım işlerinde kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar hariç, faaliyetine son vermesi gerekmeyip, sigortalılığa esas faaliyete son verip vermeyeceğini beyan ettikten sonra başvuruda bulunması yeterlidir.

• 4/1-c (Emekli Sandığı) kapsamında çalışmaktayken emeklilik başvurusu yapacak kişinin ise çalıştığı kurum veya kuruluşa emeklilik için başvuru yapması, yetkili makamdan emekliye sevk onayı alındıktan sonra ilişiğini kesmesi, yani işinden ayrılması gerekir. Bu şekilde işten ayrılıp emekli olan kişi isterse sosyal güvenlik primine (SGDP) tabi olarak özel sektörde tekrar çalışmaya başlayabilir. Kamuda 4/1-c kapsamında çalışmaya başlarsa aylığı kesilir.