Anasayfa / Emeklilik / Emeklilik Başvurusu Yanlış Müdürlüğe de Yapılsa Reddedilemeyecek

Emeklilik Başvurusu Yanlış Müdürlüğe de Yapılsa Reddedilemeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Herhangi bir kamu kuruluşuna yapılan başvurunun yanlış yere yapıldığı gerekçesiyle reddedilmesi genel olarak önemli bir sorundur.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na da emeklilik veya dul – yetim aylığı için başvurunun istenilen her müdürlüğe yapılması mümkün olmayıp, Kurumun ilgili müdürlüğüne yapılması gerekmektedir. Örneğin 4/1-a (SSK) veya 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakilerin emeklilik başvurusunu, en sigortalılığa ait dosyalarının bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine yapmaları gerekmektedir.

Öte yandan, emekli aylığı başvuru tarihini takip eden aybaşından itibaren başlayacağından, başvuru bu konuda önemlidir. (Bkz. Emekli – Dul – Yetim Aylığı Bağlanan Kişiye İlk Ödeme Ne Zaman Yapılır ?) Örneğin başvuru ay sonuna yakın bir tarihte yapılmışsa, yanlış müdürlüğe yapıldığı içib başvurunun reddedilmesi halinde, takip eden aybaşından önce ilgili müdürlüğe başvuruda bulunulamaması halinde en az bir aylık emekli aylığı kaybı olacaktır.

Sigortalı ve hak sahiplerince Sosyal Güvenlik Kurumuna intikal eden şikayet dilekçelerinde; bazı birimlerce/müdürlüklerce sigortalı ve hak sahiplerinin gelir/aylık bağlanmasına (emekliliğe) ilişkin talep belgelerinin, aylık bağlamaya yetkili statünün farklı olduğu veya son çalışmanın başka bir müdürlüğe veya sosyal güvenlik kuruluşuna (506 sayılı Kanunun geçici 20 nci maddesi kapsamındaki sandıklar) ait olduğu gerekçeleriyle alınmadığı tespit edilmesi üzerine, Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü konuya ilişkin olarak müdürlüklere bir yazı gönderdi.

Buna göre, Kurumun herhangi bir ünitesine verilen tahsis talep ve beyan taahhüt belgelerinin veya gelir/aylık bağlanması talebini içerir dilekçelerin yani emeklilik başvuruları, talebi alan birim/ünite tarafından öncelikle gelir/aylığı bağlayacak ünite olup olmadığı yönünde kontrol edilecek, başvurunun başka bir birime/üniteye yapılması gerektiğinin anlaşılması durumunda talep belgeleri aynı gün evrak kaydına işlenecek ve ilgili kişinin o ünitede geçmiş hizmet sürelerinin de olması halinde bu hizmet süreleri de eklenmek suretiyle geciktirilmeksizin başvuru belgeleri aylığı bağlayacak ilgili birime/üniteye/kuruma intikal ettirilecek. Dolayısıyla yanlış birime veya müdürlüğe başvurulduğu gerekçesiyle artık emeklilik başvurusu reddedilemeyecek, dolayısıyla mağduriyet, süre ve hak kaybı olmayacak. Emeklilik başvurusunda kullanılan tahsis talep ve beyan taahhüt belgesine Emekli – Dul – Yetim Aylığı Başvuru Belgesi sayfasından ulaşılabilir. (isvesosyalguvenlik.com)