Anasayfa / Emeklilik / Emeklilik Umudunu Torba Yasaya Bağlayanlara Bir Kötü Haber Daha

Emeklilik Umudunu Torba Yasaya Bağlayanlara Bir Kötü Haber Daha

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilik için yaşı doldurup, prim günü eksikliği nedeniyle emekli olamayan ve umudunu şu an TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri devam eden torba yasaya bağlamış olan yüzbinlerce kişi hayal kırıklığına uğrayacak.

Bunlar iki sebeple umutlarını torba yasaya bağlamışlardı.

1- İki yıldan fazla Bağ-Kur prim borcu olanların borçları silinecek, böylece borcunu ödeyemediği için emekli olamayanlar, emekli olmaya yetecek kadar borcunu ödeyerek emekli olacaktı. Daha da önemlisi, hem SSK hem Bağ-Kur hizmetleri olan ancak son yedi yıl içerisinde Bağ-Kur günü fazla olduğu için Bağ-Kur emeklilik şartlarına tabi olan çok sayıda kişi, Bağ-Kur borçları ve buna bağlı olarak Bağ-Kur hizmetleri silinince emeklilik yönünden SSK şartlarına tabi hale gelecek ve emekli olabilecekti.

2- Geçmiş yıllarda vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayanlara, bu yılları borçlanma yani vergi borçlanması yapma imkanı getirilecek, bu şekilde çok sayıda kişi eksik günlerini tamamlayıp emekli olabileceklerdi.

Ancak bunların iki umudu da boşa çıktı.

1- Bağ-Kur Borçları Silinmeyecek – Sadece Taksitlendirilecek başlıklı haberimizde de belirttiğimiz üzere, alt komisyonda prim borçlarının yapılandırılmasıyla ilgili olarak tasarıya eklenen maddede, Bağ-Kur borçlarının silinmesiyle ilgili herhangi bir düzenlemeye yer verilmedi. Sadece taksitlendirme imkanı getirilecek. Borçların taksitlendirilmesi de emekli olmak için yetmeyecek, çünkü taksitler tamamen ödenmedikçe borç bitmiş sayılmayacak. Ayrıca borca ait Bağ-Kur hizmetleri silinmeyeceği için, emeklilik yönünden SSK şartlarına tabi hale gelme imkanı da olmayacak.

2- Haber Türk’te yer alan habere göre, geriye dönük vergi borçlanmasıyla ilgili düzenleme, çok sayıda kişinin birden emekli olmasının getireceği mali yük nedeniyle Maliye engeline takıldı, dolayısıyla geriye dönük vergi kaydı olup Bağ-Kur kaydı olmayanların borçlanma hayalleri de suya düştü.

Tabii henüz her şey bitmiş de sayılmaz, torba yasa tasarısı son olarak Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilip yasalaşana kadar daha birçok değişiklik ve düzenleme yapılabilir. Özellikle esnaf odalarının bu konudaki kulis faaliyetleri sonuç verirse yine de son anda bir sürpriz çıkabilir.