Anasayfa / Soru - Cevap / Emeklilik veya 15 Yıl Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Tazminatı Alabilir mi ?

Emeklilik veya 15 Yıl Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Tazminatı Alabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği gibi emekliliği geldiği için işten ayrılan işçi kendi isteğiyle işten ayrılmış olsa dahi kıdem tazminatı almaya hak kazanmaktadır.

Aynı şekilde emekli olamasa bile emeklilik için geçerli olan yaş şartı dışındaki şartları tamamladığı için işten ayrılan işçi de kıdem tazminatına hak kazanmaktadır. Buna bağlı olarak 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olan ve 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 prim ödeme gün sayısını dolduran işçi de işten ayrıldığında kıdem tazminatına hak kazanmaktadır.

Yukarıda belirtildiği şekilde emekliliği geldiği için işten ayrılan veya yaş şartı dışındaki emeklilik şartlarını doldurduğu için işten ayrılan işçi, işveren tarafından işten çıkarılmamış olup kendi isteğiyle işten ayrılmış olduğundan, ihbar tazminatına hak kazanamaz. Aynı durum malulen emeklilik nedeniyle işten ayrılan işçi için de geçerlidir. Ancak, emekliliği geldiği halde işçi kendisi işten ayrılmak istemezse, işveren işçiyi işten çıkarırsa, eğer ihbar süresinin dolmasını beklemeden işçiyi işten çıkarmışsa bu durumda işverenin ihbar tazminatı ödemesi gerekir. Emekli olduktan sonra çalışan işçinin işten ayrılması halinde ihbar tazminatı alıp alamayacağı ise Emekli İşçi Kıdem veya İhbar Tazminatı Alabilir mi ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Öte yandan, İş Kanunun “İşçinin haklı nedenle derhal fesih hakkı” başlıklı 24 üncü maddesinde belirtilen haklı sebeplerden herhangi biri söz konusu olmadığı halde kendi isteğiyle işten ayrılmış olan işçinin, normalde ihbar süresi kadar önceden işverene haber verip, ihbar süresi dolduktan sonra işten ayrılması gerekmektedir, bu süreyi beklemeden işten ayrılması halinde işverene ihbar tazminatı ödemesi gerekir. Emeklilik veya 15 yıl – 3600 günü doldurduğu için kendisi işten ayrılan işçi de normalde 24 üncü maddedeki haklı sebeplerden herhangi biri söz konusu olmadığı halde işten ayrılmış olmaktadır. Ancak bu durumdaki işçinin ihbar süresine uyma zorunluluğu bulunmamaktadır. (Bkz. Evlilik – Emeklilik veya Askerlik Nedeniyle İşten Ayrılan İşçi İhbar Süresine Uymak Zorunda mı?) (isvesosyalguvenlik.com)