Anasayfa / Haber / Emeklilik veya Borçlanma Başvurusunda Yeni Uygulama

Emeklilik veya Borçlanma Başvurusunda Yeni Uygulama

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklerine emeklilik veya askerlik, doğum, yurtdışı borçlanması gibi hizmet borçlanmalarında bizzat kişinin kendisinin Kuruma başvurması gerekmektedir.

Ancak emeklilik başvurusu noter tasdikli vekaletname olması halinde başkası tarafından da yapılabildiği gibi, özellikle yurtdışı borçlanmasında borçlanma işlemi için başvuru da aynı şekilde vekaletnameye istinaden başkası tarafından da yapılabilmektedir.

Öte yandan bazı vekaletnamelerde tahsis (emeklilik) başvurusu veya borçlanma başvurusu yapılabileceğine dair özel hüküm bulunmaması halinde bazı müdürlükler başvuruyu kabul ediyor, bazı müdürlükler ise reddediyordu.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğü bir Genel Yazı ile konuya açıklık getirdi. Buna göre;

Sigortalı veya hak sahiplerinin vekilleri tarafından yapılacak yazılı taleplerde, Kurumca verilecek ödenekler ile bağlanacak gelirler veya aylıklar için başvurma yetkisi bulunduğunu açıkça belirten ve noterlikçe onaylanmış vekaletnamenin de ibraz edilmesi gerekecek.

Aynı şekilde vekil aracılığıyla yapılan yurtdışı borçlanma taleplerinde de ibraz edilen vekaletnamelerde borçlanma yetkisinin bulunduğuna dair ifadenin yer alması gerekecek. Aksi taktirde müdürlükler başkası adına yapılan tahsis (emekli – dul – yetim aylığı) ve hizmet başvurusunu kabul etmeyecek. (isvesosyalguvenlik.com)