Anasayfa / Emeklilik / Emeklilikte Son Yedi veya Üçbuçuk Yılın Hesabı Nasıl Yapılır ?

Emeklilikte Son Yedi veya Üçbuçuk Yılın Hesabı Nasıl Yapılır ?

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK), 4/1-b (Bağ-Kur) ve 4/1-c (Emekli Sandığı) sigortalılıklarına istinaden birden fazla kapsamda sigortalılığı olanların emeklilikleri geldiğinde, bunların sigortalı hizmetleri aynı tarihlere rastlamamak kaydıyla birleştirilmekte, kişinin hangi sigortalılık şartlarına ve mevzuatına göre emekli olacağının belirlenmesinde ise son 7 yıl içerisindeki fiili hizmet süresi en fazla (üçbuçuk yıl) olan sigortalılık statüsü esas alınmakta olup, bu konuya daha önce Emeklilik Başvurusunda Son Yedi Yıl – 1260 Gün Uygulaması Nedir ? başlıklı yazımızda değinmiştik.

Fakat buradaki son yedi yılın hesabı konusunda zaman zaman tereddütler oluşmaktadır.

Mülga Sosyal Güvenlik Kurumlarına Tabi Olarak Geçen Hizmetlerin Birleştirilmesi Hakkında Kanunda “son yedi yıllık fiili hizmet süresi içinde fiili hizmet süresi” ibaresi yer aldığından, doğrudan doğruya emeklilik başvuru tarihinden geriye doğru yedi yıllık sürenin dikkate alınması gibi bir durum söz konusu değildir. Buradaki yedi yıl sigortalının kendisi tarafından primi ödenmiş veya işverenleri tarafından sigortalı adına hizmet bildirilmiş olan yedi yıldır. Basit bir örnek verecek olursak, daha önce prim günü ve sigortalılık süresi şartlarını tamamlamış olup, son olarak 15 Ekim 2014 tarihinde yaş şartını da dolduran ve emeklilik başvurusu yapan, 2014 yılına ait hiç prim günü (sigortalı çalışması) olmayan, 2013-2012-2011-2010-2008-2007-2006 yıllarında her yıl için 360 prim günü (sigortalı hizmeti) olan, 2009 yılına ait olarak da hiç prim günü (sigortalı çalışması) olmayan bir kişi için son yedi yılın hesabında geriye dönük 15 Ekim 2007 tarihine kadar olan dönem değil, 1 Ocak 2006 tarihine kadar olan dönem esas alınır. Çünkü bu kişinin 2014 ve 2009 yılına ait hiç prim günü (sigortalı hizmeti) bulunmamaktadır. Dolayısıyla bu süreler yedi yılın hesabına dahil edilmemiştir. Ayrıca sigortalılıkta bir yıl 360 gün olarak esas alınmaktadır.

Öte yandan, primleri ödenmiş olması şartıyla isteğe bağlı sigortalılık süreleri, doğum-askerlik-yurtdışı gibi hizmet borçlanma süreleri de fiili hizmet süresi olarak kabul edilmekte ve söz konusu yedi yılın hesabında dikkate alınmaktadır.(www.isvesosyalguvenlik.com)