Anasayfa / Haber / Emekliye Promosyon Ödemesi Devlete Kaldı

Emekliye Promosyon Ödemesi Devlete Kaldı

Sponsorlu Bağlantılar

Memurların maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon adı altında ilave ödeme almaya başlamalarını müteakiben, emekliler de maaşlarını bankalardan aldıklarını, bu nedenle kendilerine de promosyon ödenmesi gerektiğini savunmaya başlamışlardı.

Aslında emeklilerin bu ödemeye memurlardan daha çok ihtiyacı vardı. Çünkü memurlara göre aylıkları / maaşları çok düşüktü. Emekliye promosyon ödenmesi konusu ciddi manada ilk olarak 2013 yılında gündeme geldi. Bakanlık ve SGK yetkilileri banka yönetimleriyle bir araya geldi, birçok görüşme yapıldı. Ancak görüşmelerden sonuç alınamadı. (Bkz. Emekliye Promosyonda İlk Görüşmeler Anlaşmazlıkla Sonuçlandı) Daha sonra bu konu rafa kaldırıldı.

Emeklilere promosyon verilmesi konusu bu yıl tekrar gündeme geldi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu yetkilileri kamu ve özel bankaların yöneticileriyle tekrar görüşme ve pazarlıklara başladılar. Gelinen noktada, bazı özel bankalar daha cazip teklifler vermesine karşılık, birçok ilçede şubesi bulunmadığından elendiler. Emekliye promosyon ödemesi, kamu bankalarından hemen hemen her ilçede şubesi bulunan Ziraat Bankasına kaldı gibi görünüyor.

Basına yansıyan haberlere göre; yaklaşık 11 bin 847 bin emekliye, 3 yıllığına ve emekli aylıklarındaki kademelendirmeye göre 450 ila 900 lira arasında değişen miktarlarda promosyon ödemesi yapılacak. Bu konudaki protokol Başkanın onayı ve talimatıyla yürürlüğe girecek. (isvesosyalguvenlik.com)