Anasayfa / Emeklilik / Emekliye Promosyonda İlk Görüşmeler Anlaşmazlıkla Sonuçlandı

Emekliye Promosyonda İlk Görüşmeler Anlaşmazlıkla Sonuçlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Emeklilere banka promosyonu verilmesi konusu ilk gündeme geldiğinde; Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bankalarla gerekli görüşmeleri yapması ve emekli maaşlarını ödeyen bankaların bunu kabul etmesi halinde emeklilerin promosyon almasının mümkün olabileceğini Emekliler Banka Promosyonu Alabilecek mi? başlıklı haberimizde, bankalarla promosyon görüşmelerinin başladığını ise En Çok Promosyonu Veren Banka Emekli Aylıklarını Ödeyecek başlıklı haberimizde duyurmuştuk. Ancak, emeklilikte yaşa takılanlar konusunda olduğu gibi bu konuya da bazı yazılı ve görsel basında; emekliler de promosyon alacak, emekliye bir maaş promosyon, emekliye 13. Maaş gibi sansasyonel başlıklar atıldı, haberler yapıldı, emekliler henüz ortada bir şey yokken umutlandırıldı.

Ancak emekliye promosyon verilmesiyle ilgili olarak; Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan ve Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun da aralarında bulunduğu heyetle banka yöneticileri arasında yapılan ilk görüşmelerde herhangi bir anlaşmaya varılamadı. Bankalarla ikinci görüşme muhtemelen Ekim ayı içerisinde yapılacak.

Konuyla ilgili olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik yaptığı açıklamada; emeklilerin banka promosyonu almaları konusunda banka genel müdürleriyle yapılan ilk toplantıdan uzlaşma çıkmadığını, Ekim ayı içerisinde banka müdürleriyle bir araya gelip konuyu yeniden ele alacaklarını belirtti.

Bankacılarla yaptıkları ilk toplantının detaylarını paylaşan Bakan Çelik, “Bizim taleplerimizle ilgili, onların söyledikleri arasında bayağı ciddi bir uçurum var, bunu ifade etmekte fayda var. Kamuoyunda şimdi konuşulanlarla, bankanın ortaya koyduğu bilanço, karlar ve olabilecekler arasında hiçbir uyum söz konusu değil.” dedi.