Anasayfa / Emeklilik / Emekliye Yüksek Zam Haberleri Yine Boş Çıktı

Emekliye Yüksek Zam Haberleri Yine Boş Çıktı

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere memur emeklilerine, çalışan memurlara yapılan zam aynen yansıtılmakta, Bağ-Kur ve SSK emeklilerine yapılacak zamlar ise 5510 sayılı Kanunun 55 inci maddesi uyarınca, her yılın Ocak ve Temmuz ödeme tarihlerinden geçerli olmak üzere, bir önceki altı aylık döneme göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son temel yıllı tüketici fiyatları genel indeksindeki değişim oranı kadar artırılarak belirlenmekte, yani altı aylık TÜFE oranında zam yapılmaktadır.

2014 yılın ilk üç ayında, özellikle Ocak ve Mart aylarında TÜFE oranlarının yüksek çıkması üzerine (Ocak, Şubat ve Mart ayı TÜFE toplamı 3,54 oldu) bazı gazetelerde ve internet haber sitelerinde, emeklilere Temmuz ayında yapılacak zamlar için şimdiden haberler çıkmaya başlamıştı. Bugün de benzer şekilde bazı gazete ve internet haber sitelerinde, emeklilere yüksek oranda zam yapılacağı haberleri yer aldı. Bunun dayanağı olarak da emeklilere özel enflasyon hesaplaması formülünün gündeme geldiği, bu formüle göre hesaplanma yapılması halinde emekli enflasyonunun daha yüksek çıkacağı, böylece bu yüksek enflasyona göre emekliye yapılacak zammın da yüksek olacağı, ayrıca Türk Emekli-Sen’in de bu yönde talebinin olduğu belirtildi.

Ancak bu yönde haberler çıkarken, Ankara Atatürk Kültür Merkezinde (AKM) düzenlenen Başkent’te Artvin Günleri’ne katılan Bakan Çelik, emeklilere özel enflasyon hesaplamasıyla ilgili soruya “Binbir türlü konu var, bunların üzerine biz çalışıyoruz ama bahsettiğiniz konuyla ilgili bir çalışmamız söz konusu değil” şeklinde cevap verdi.