Anasayfa / SGK Başvuru Dilekçe ve Formları / Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Talep Dilekçesi

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Talep Dilekçesi

Sponsorlu Bağlantılar

Emzirme ödeneği (süt parası) analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe her çocuk için bir defaya mahsus olmak üzere yapılan bir ödemedir. Emzirme ödeneğinden kimlerin yararlanabileceği Emzirme Ödeneğinden Kimler Yararlanabilir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir. Verilecek emzirme ödeneği miktarı her yıl Sosyal Güvenlik Kurumu Yönetim Kurulu tarafından belirlenir ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından onaylanarak Kurum tarafından duyurulur. 2015 yılında bunun miktarı 112 TL idi.

Emzirme ödeneği başvurularında daha önce başvuru yapılan müdürlük tarafından doğum belgesi isteniyordu. Ancak artık müdürlükler tarafından Kimlik Paylaşım Sistemi üzerinden yapılan kontrolde doğuma ait bilgiler görülebiliyor.

Emzirme ödeneği başvurusu aşağıda linki yer alan Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Talep Dilekçesi ile yapılabilir. Başvurunun sigortalı çalışanlar için işyerinin kayıtlı olduğu SGK müdürlüğüne yapılması gerekir. Diğerleri de kendilerine en yakın SGK müdürlüğüne başvurabilirler.

Emzirme Ödeneği (Süt Parası) Talep Dilekçesi