Anasayfa / Bilgi / En Basit Şekliyle Arabulucuya Başvuru ve Örnek Dilekçe

En Basit Şekliyle Arabulucuya Başvuru ve Örnek Dilekçe

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 1 Ocak 2018 tarihi itibariyle çalışma hayatında yeni bir dönem başladı ve bazı istisnai haller hariç işçi – işveren uyuşmazlıklarında iş mahkemesinde dava açmadan önce arabulucuya başvuru zorunlu hale geldi.

Not: Arabulucudan Sonuç Alınamaması Halinde Dava Açma Süreci başlıklı yazıda, arabulucu sonrası İş Mahkemesinde dava açma süreleri ve bazı önemli konularla ilgili bilgilere yer verilmiştir.

Yeni Düzenlemeye Göre Çalışanlar İçin Başvuru Yolları başlıklı yazımızda konuya değinmiş ve son düzenlemeler doğrultusunda işçilerin hangi durumlarda şikayet yoluna başvurabileceği veya doğrudan dava açabileceğini, hangi durumlarda önce arabulucuya başvurması gerektiğini belirtmiş, Bütün Ayrıntılarıyla Çalışma Hayatında Arabuluculuk Uygulaması başlıklı yazımızda da arabuluculuk uygulaması hakkında ayrıntılı bilgi vermiş, arabuluculuk sürecini başından sonuna anlatmıştık. Bu yazımızda ise kısaca arabulucuya nasıl başvurulacağını açıkladık.

Önce Arabulucuya Başvurulması Zorunlu Olan Konular

– Ücret, fazla mesai, kullanılmayan izin ücreti gibi işçilik alacakları.

– İhbar tazminatı, kıdem tazminatı, kötü niyet tazminatı gibi tazminat alacakları.

– İşe iade talepleri (Bkz. İşten Çıkarılınca İşe İade Davasını Kimler Açabilir ?).

Arabulucu Başvurusu Nereye Yapılır ?

Dava açmada olduğu gibi arabulucuya başvuruda da başvurunun adliye de yapılması gerekir. Arabulucuya başvurmak isteyen kişi; karşı tarafın (işveren), karşı taraf birden fazla ise bunlardan birinin yerleşim yerindeki adliyede veya işin yapıldığı (işyerinin bulunduğu) yerdeki adliyede bulunan arabuluculuk bürosuna başvurması gerekir. Arabuluculuk bürosu bulunmayan yerlerde başvuru arabuluculuk bürosu sıfatıyla görevlendirilen sulh hukuk mahkemesi yazı işleri müdürlüğüne yapılır.

Arabulucuya Nasıl Başvuru Yapılır ?

Arabuluculuk başvurusu yazılı olarak yani dilekçe ile yapılır. Arabulucuya başvuruda kullanılabilecek örnek dilekçeye BURADAN ulaşabilirsiniz.

Başvuru Sırasında Ne Kadar Ücret Ödenir ?

Arabuluculuk başvurusu sırasında herhangi bir ücret ödenmez. Arabuluculuk sürecinin tamamlanma şekline göre ücreti kimlerin ödeyeceği ve ne kadar ücret ödeyeceği belli olur.

Arabulucuya Başvuru İçin Bir Süre Var mı ?

İşe iade taleplerinde, fesih bildiriminin tebliği tarihinden yani işçiye işten çıkarıldığının tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içinde arabulucuya başvurulması gerekir.

İşçilik alacaklarıyla ilgili olarak ise; iş sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihinden önce sona ermişse ücret alacaklarında 5 yıl, kıdem – ihbar tazminatı ve diğer tazminat alacaklarında 10 yıl içerisinde arabulucuya başvurulması gerekir. İş Sözleşmesi 25 Ekim 2017 tarihi veya sonrasında sonra sona ermişse; ücret, fazla mesai, yıllık izin ücreti alacağı, kıdem tazminatı gibi tüm tazminat alacaklarıyla ilgili konularda arabulucuya 5 yıl içerisinde başvurulması gerekir.

Ayrıntılı Bilgi

Başta ücret konusu olmak üzere, arabuluculuk konusundaki daha ayrıntılı bilgi, çalışanların doğrudan dava açabileceği veya şikayet yoluna başvurabileceği durumlar, Bütün Ayrıntılarıyla Çalışma Hayatında Arabuluculuk Uygulaması başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)