Anasayfa / Emeklilik / En Çok Promosyonu Veren Banka Emekli Aylıklarını Ödeyecek

En Çok Promosyonu Veren Banka Emekli Aylıklarını Ödeyecek

Sponsorlu Bağlantılar

Memurların 2014 – 2015 dönemi mali ve sosyal haklarını belirlemek üzere, Ağustos ayında yapılan toplu sözleşme görüşmeleri sırasında gündeme gelen emekliye promosyon verilmesi konusunda bankalarla pazarlık aşamasına gelindiğini daha önce belirtmiştik (Bankalarla Emekliye Promosyon Pazarlığı Başlıyor başlıklı haber).

Pazarlık süreci nihayet başladı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) yetkilileri, ilk görüşmeyi kamu bankalarının yöneticileriyle yaptılar. Bu çerçevede Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Yadigar Gökalp İlhan, Halk Bankası Genel Müdürü, Ziraat Bankası Genel Müdürü, Vakıfbank Genel Müdürü ile Memur-Sen Başkanı bir araya geldiler. İkinci görüşmeyi ise muhtemelen bu hafta özel banka yetkilileriyle yapacaklar.

Banklarla yapılacak pazarlıkta SGK izleyeceği yolu da belirledi. Buna göre promosyon pazarlığına katılan bankalar birbirleriyle yarıştırılacak. İhalelerde olduğu gibi ilk aşamada bankaların promosyon teklifleri alınacak. Banklardan teklifleri yenilemeleri istenecek. Ardından en yüksek teklifi veren bankalarla yeniden pazarlık masasına oturulacak. Bu son pazarlıkta SGK emeklilere en yüksek promosyon ödemeyi kabul eden banka veya bankalarla anlaşacak ve yılda 122 milyar lirayı bulan emekli aylıklarını SGK bu bankalara yatıracak, emekliler de aylıklarını bu bankalardan alacak.

Ayrıca pazarlığın yıllık olarak yapılması ve her yılsonunda bankalarla yeniden masaya oturulması planlanıyor.

Öte yandan banklarla promosyon pazarlıklarının bayrama kadar sonuçlanması hedefleniyor. Emeklilere ilk banka promosyonu ise muhtemelen Aralık ya da Ocak ayında ödenecek.

Toplu sözleşme görüşmeleri sırasında emekliye promosyon verilmesi konusunu Memur-Sen gündeme getirdiğinden, ayrıca en fazla üyeye sahip memur sendikası olması nedeniyle toplu sözleşme görüşmeleri sırasında memurları temsil ettiğinden, banka yetkilileriyle yapılan görüşmelere Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu da katılıyor.