Anasayfa / Soru - Cevap / En Fazla Kaç Gün Süreyle İstirahat Raporu Alınabilir ?

En Fazla Kaç Gün Süreyle İstirahat Raporu Alınabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakta tedavilerde sigortalıya tek hekim raporu ile bir defada en çok 10 gün istirahat verilebilir. İstirahat sonrasında kontrol muayenesi raporda belirtilmiş ise toplam süre yirmi günü geçmemek kaydı ile istirahat uzatılabilir. Yani aynı rahatsızlık – hastalık nedeniyle ard arda tek hekimden ikinci defada yine en fazla 10 gün süreyle istirahat alınabilir. Yirmi günü aşan istirahat raporlarının sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekir. Sağlık kurulunun ilk vereceği istirahat süresi sigortalının tedavi altına alındığı tarihten başlamak üzere altı ayı geçemez. Tedaviye devam edilmesi hâlinde sigortalının malûllük hâlinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği sağlık kurulu raporu ile tespit edilirse bu süre uzatılır.

Öte yandan, bir sigortalıya bir takvim yılı içerisinde, tek hekim (aynı veya farklı hekimler)
tarafından değişik zamanlarda en fazla 40 gün rapor verilebilir. Tek hekim tarafından verilen raporların, bir takvim yılında 40 günü aşması durumunda, sistem tarafından, hekimin karşısına raporun sağlık kurulu raporuna dönüştürülmesi için uyarı çıkacağından, olup 40 günü aşan raporların sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetki tanınan işyeri hekimi bir kerede en fazla 2 gün istirahat verebilir.

Analık halinde alınan istirahat raporları hariç, Sosyal Güvenlik Kurumuyla sözleşmesi olmayan sağlık hizmeti sunucuları tarafından verilen ve istirahat süresi 10 günü geçmeyen raporlar Kurumla sözleşmeli resmi sağlık hizmeti sunucusu hekimi tarafından, 10 günü aşan raporlar ise Kurumla sözleşmeli resmi sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulunca onandığı takdirde geçerli olur.

İstirahat raporu – rapor parası ile ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama, Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir? başlıklı yazıda yer almaktadır.

2 comments

  1. 29.02.2016 tarihinde iş kazası geçirdim L3 l4 kemiklerin kırık sağ leğen kemiklerim kırıktı şuanda fizik tedavi görüyorum raporum 08.08.2016 tarihinde bitiyor 6 ayı geçmesi durumunda işveren tarafından iş akdinin tek taraflı olarak fesh edermi

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*