Anasayfa / Soru - Cevap / En Fazla Kaç Gün Süreyle İstirahat Raporu Alınabilir ?

En Fazla Kaç Gün Süreyle İstirahat Raporu Alınabilir ?

Sponsorlu Bağlantılar

Ayakta tedavilerde sigortalıya tek hekim raporu ile bir defada en çok 10 gün istirahat verilebilir. İstirahat sonrasında kontrol muayenesi raporda belirtilmiş ise toplam süre yirmi günü geçmemek kaydı ile istirahat uzatılabilir. Yani aynı rahatsızlık – hastalık nedeniyle ard arda tek hekimden ikinci defada yine en fazla 10 gün süreyle istirahat alınabilir. Yirmi günü aşan istirahat raporlarının sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekir. Sağlık kurulunun ilk vereceği istirahat süresi sigortalının tedavi altına alındığı tarihten başlamak üzere altı ayı geçemez. Tedaviye devam edilmesi hâlinde sigortalının malûllük hâlinin önlenebileceği veya önemli oranda azaltılabileceği sağlık kurulu raporu ile tespit edilirse bu süre uzatılır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca yetki tanınan işyeri hekimi bir kerede en fazla 2 gün istirahat verebilir.

Analık halinde alınan istirahat raporları hariç, Sosyal Güvenlik Kurumuyla sözleşmesi olmayan sağlık hizmeti sunucuları tarafından verilen ve istirahat süresi 10 günü geçmeyen raporlar Kurumla sözleşmeli resmi sağlık hizmeti sunucusu hekimi tarafından, 10 günü aşan raporlar ise Kurumla sözleşmeli resmi sağlık hizmeti sunucusu sağlık kurulunca onandığı takdirde geçerli olur. (Not: Bu konuda mevzuat değişikliği yapılmıştır. Bkz. SGK’dan Büyük Kolaylık – Raporlarda Onay Şartı Kaldırıldı)

İstirahat raporu – rapor parası ile ilgili ayrıntılı bilgi ve açıklama, Geçici İş Göremezlik Ödeneği (Rapor Parası) Kimlere Verilir – Şartları Nelerdir? başlıklı yazıda yer almaktadır.

6 comments

  1. (Cihan) İşyeriyle aranızda yaptığınız anlaşmaya bağlı. Eğer herhangi bir anlaşma yoksa, işveren rapor sürenize ait ücreti ödemek zorunda değil, çünkü bu süre için SGK’dan geçici iş göremezlik ödeneği yani rapor parası alma hakkınız var. Tabi son 1 içinde en az 90 prim gününüz varsa. İş Kanunu uyarınca çalışmadığı halde işverenin işçiye ücret ödemesi gereken hal ve durumlar aşağıda linki yer alan yazıda belirtilmiştir.
    Çalışmadığı Halde İşçiye Ücret Ödenmesi Gereken Durumlar Nelerdir ?

  2. İyi günler dilerim. Bir hafta oldu amelyat olalı.doktorum.yatak istirati yerine ayakda istidat raporuma..işlemiş.raporum 10/ günlük ve. Rapor bitim süresi.pazar günü. İlk defa amelyat oldum.
    Rapor uzaltılması ve. Rapor izinli günlerin. Ücretini iş yerim maaşımdan ne kesicekdir. Nasıl bir yol izlemem gerekli. Bilgim yok. Yardımcı olurmusunuz

  3. (uğur çiçek) Tek hekim bir defada en fazla 10 günlük rapor verebilir. İkinci defa en fazla 10 günlük daha rapor verebilir. 20 günü aşan raporların ise sağlık kurulu tarafından verilmesi gerekir. Dolayısıyla bu hekim size en fazla 10 günlük rapor verebilir. 20 gün rapor alacaksanız sağlık kurulundan almanız gerekir.

  4. Aynı hekimden 3 gün devamında 5 gün istirahat aldım sorun bel fıtığı devamında 20 güne kadar rapor alabilirmiyim

  5. 29.02.2016 tarihinde iş kazası geçirdim L3 l4 kemiklerin kırık sağ leğen kemiklerim kırıktı şuanda fizik tedavi görüyorum raporum 08.08.2016 tarihinde bitiyor 6 ayı geçmesi durumunda işveren tarafından iş akdinin tek taraflı olarak fesh edermi

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*