Anasayfa / Soru - Cevap / Engelli Haklarından Yararlanabilmek İçin Engel Oranı En Az Kaç Olmalıdır ?

Engelli Haklarından Yararlanabilmek İçin Engel Oranı En Az Kaç Olmalıdır ?

Sponsorlu Bağlantılar

Engellilik (özür durumu) nedeniyle bazı hak ve imkanlardan yararlanabilmek için, en az yüzde 40 engelli (özürlü) olmak gerekmektedir. Bu engel oranı sağlık kurulu raporu ile belirlenir.

Örneğin;

– Engellik kontenjanından İş-Kur aracılığıyla işe girmek,

– Vergi indiriminden yararlanmak (ücretten kesilen gelir vergisinden indirim yapılması),

– Daha az sigortalılık süresi ve daha az prim günü ile emekli olmak yani erken emeklilik,

– Engellilere tanınan indirimli veya ücretsiz seyahat haklarından yararlanmak,

başta olmak üzere, engellilere tanınan hak ve imkanlardan yararlanabilmek için en az yüzde 40 engelli (özürlü) olmak gerekmektedir.

2 comments

  1. (Ayhan yakisir) Bulunduğunuz yerdeki İŞKUR müdürlüğüne başvurun, durumunuzu iletin size iş bulmanızda yardımcı olurlar.

  2. Merhaba benim sol gözümde %80 görme kaybı var iş yerleri bunu kabul etmiyorlar engelli raporu için müracaat ettim heyet %11 rapor verdi şimdi ne yapayım iş yeri ise almıyor devlet heyet rapor vermiyor iş bulamıyorum kredilerimi ödeyemiyorum haciz kapıda cocuklarimin okul servis paralarını ödeyemiyorum sömestr dan sonra almayacaklar şu anda psikolojik tedavi görüyorum bu sebeplerden lütfen bir çözüm rica ediyorum sizden

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*