Anasayfa / Haber / Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Başvuruları Başladı

Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) Başvuruları Başladı

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce belirttiğimiz üzere 7 Şubat 2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile engellilerin Devlet memurluğuna alınma şartları yeniden düzenlenmiş (Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınma Şartları Yeniden Belirlendi, Engelli Memur Adaylarından Yeni Rapor İstenmeyecek başlıklı haberler), ayrıca 19 Şubat 2014 tarihli ve 28918 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 6518 sayılı Torba Yasa ile de engellilere tanınan haklar ve engellilerin istihdamı konuların önemli düzenlemeler yapılmıştı (6518 Sayılı Torba Yasayla Çalışma Hayatında Yapılan Değişiklik ve Düzenlemeler, Sosyal Yardımlar ve Engellilerle İlgili Önemli Değişiklikler İçeren Torba Yasa Kabul Edildi başlıklı haberler).

Yapılan bu yeni düzenlemeler çerçevesinde, 27 Nisan 2014’de 81 il merkezinde yapılacak Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı (EKPSS) başvuruları bugün (24 Şubat 2014) başlamış olup 7 Mart 2014 tarihinde başvurular sona erecek.

EKPSS’ye, ortaöğretim kurumlarından, ön lisans veya lisans programlarından mezun olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar başvurabilecek.

EKPSS’ye başvuruda mevcut engelli sağlık kurulu raporunun yüzde 40 ve üzerinde olması yeterli olacak ve ‘çalışabilir’ ibareli yeni rapor çıkarma zorunluluğu olmayacak (Engelli Memur Adaylarından Yeni Rapor İstenmeyecek başlıklı haber).

2012 yılında Engelli Memur seçme sınavına başvuran adaylardan engel ve eğitim durumunda değişiklik olmayan adaylar ÖSYM’nin internet adresinden kayıt işlemini yapabilecek.

EKPSS 2014 Kura başvurusu ise, ilkokul, ortaokul ve ilköğretim ile özel eğitim iş uygulama merkezi veya okulu mezunu olan veya EKPSS’nin geçerlik süresi içinde mezun olabilecek durumda olan engelli adaylar tarafından yapılacak. Bu adaylar sınava girmeyecek, sadece kuraya katılmak için başvuru yapacaklar. Bu durumdaki adaylar ise başvurularını 12-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapabilecek.

Başvuru için:

https://ais.osym.gov.tr/Yetki/Login?ReturnUrl=%2F%C3%96MSS%2F2014%2F1%2FBasvuruKayit