Anasayfa / Haber / Eski Bakanlardan Asgari Ücret Açıklaması

Eski Bakanlardan Asgari Ücret Açıklaması

Sponsorlu Bağlantılar

Ak Parti’nin çalışma hayatıyla ilgili seçim vaatlerine Çalışma Hayatıyla İlgili Seçim Vaatleri Gerçekleşecek mi ? başlıklı yazımızda değinmiştik. Bunlar arasında asgari ücretin 1.300 TL olması da yer alıyordu.

Asgari ücretin 1.300 TL olması konusunda, eski başbakan yardımcısı ve Ak Parti Milletvekili Ali Babacan ile eski çalışma ve sosyal güvenlik bakanı ve Ak Parti Milletvekili Faruk Çelik iki farklı açıklama yaptı.

Ali Babacan açıklamasında söz konusu vaatle ilgili olarak “Asgari ücret 1300 TL olacak demedik. Komisyona tavsiyede bulunacağız dedik” ifadelerini kullandı. Babacan konuya ilişkin daha sonraki açıklamasında, asgari ücretin aslında Asgari Ücret Komisyonu tarafından tespit edildiğini, orada işveren kesimi de işçi kesimi de olduğunu, beraberce oturulup konuşulduğunu, fakat hükümetin görüşü çok etkili olduğunu, 2016’da asgari ücret net 1.300 lira olacak şekilde hükümet olarak o komisyona tavsiyede bulunacaklarını, bu tavsiyenin etkili olacağını belirtti.

Faruk Çelik ise bu konuda daha farklı açıklamalarda bulundu. Açıklamasında; asgari ücretin 1300 TL olacağını, olmama ihtimalinin sıfır olduğunu, Aralık ayında 15 kişiden oluşan komisyonun hesaplamaları yapacağını, ay sonunda anlaştık ya da anlaşamadık diyeceklerini, bu aşamada kendilerinin devreye gireceğini, hükümet olarak asgari ücretin 1.300 lira yapılmasını önereceklerini, büyük ihtimalle bu önerinin kabul edileceğini belirtti. Açıklamasında ayrıca, artmasını biz daha çok isteriz. Bize bir yükü ve zararı yok. Vatandaşa zararı yok. İsterseniz 2 bin lira yapın ancak ertesi ay fabrika kapanır bu ücreti veremezsiniz. İnsanların duygularını istismar etmek için söylenmez bunlar. İşçiye pay verelim derken işsiz kalmasına yol açarsanız daha büyük sıkıntı olur. Ayrıca İş Güvenliği Yasası ile kategorilere ayırdığımız işyerlerinde asgari ücret daha farklı olacak. Örneğin çok tehlikeli işyerinde çalışan işçi 1300 liradan fazla ücret alacak, ifadelerini kullandı. (isvesosyalguvenlik.com)