Anasayfa / SGK Başvuru Dilekçe ve Formları / Evlenme Ödeneği – İkramiyesi Talep Dilekçesi

Evlenme Ödeneği – İkramiyesi Talep Dilekçesi

Sponsorlu Bağlantılar

4/1-a (SSK) ve 4/1-b (Bağ-Kur) Kapsamında Yetim Aylığı Alan Kız Çocukları İçin Evlenme Ödeneği Başvurusu

5510 sayılı Kanunun 37 nci maddesinde, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan haksahibi olarak gelir veya aylık (yetim aylığı)almaktayken evlenen kız çocuklarına, talep etmeleri halinde almakta oldukları aylık veya gelirlerinin (ek ödeme hariç) iki yıllık tutarında bir defaya mahsus olmak üzere evlenme ödeneği verileceği belirtilmiştir.

Bu şekilde evlenme ödeneği alan kız çocuğunun iki yıl dolmadan boşanması ve tekrar aylık bağlanmasına hak kazanması halinde, aylığın kesildiği tarihten itibaren iki yıllık süre dolana kadar aylık bağlanmaz, ancak genel sağlık sigortasından yararlanabilir.

Evlenme ödeneği alabilmek için bulunulan yerdeki SGK müdürlüğüne aşağıda linki yer alan Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ile başvuru yapılması gerekir. Aşağıda linki yer alan Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi de kullanılabilir. Evlenme tarihi nüfus kütüğüne işlenmemişse, evlenme cüzdanının bir örneğinin de Kuruma verilmesi zorunludur.

Emekli Sandığı Kapsamında Yetim Aylığı Alan Kız Çocukları İçin Evlenme İkramiyesi Başvurusu

Emekli Sandığı kapsamında dul-yetim aylığı almakta iken evlenen kız çocukları da Evlenme İkramiyesi almak için başvurularını aşağıda linki yer alan Evlenme İkramiyesi Talep Dilekçesi ile yapabilirler. Bunların başvurularını Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığına yapmaları gerekir.

Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi

Evlenme Ödeneği Talep Dilekçesi

Evlenme İkramiyesi Talep Dilekçesi