Anasayfa / Soru - Cevap / Fazla Çalışmada Ücret Yerine İzin Kullanılabilir mi ?

Fazla Çalışmada Ücret Yerine İzin Kullanılabilir mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

Fazla çalışma veya fazla sürelerle çalışma halinde işçiye fazla çalışma ücreti ödenmesi gerekirken, işçi isterse bu fazla çalışma ücreti yerine Kanundaki şartlarla izin kullanabilir.

İş Kanununda haftalık normal çalışma süresi 45 saat olarak belirlendiğinden, bu 45 saatlik çalışma süresini geçen çalışmalar fazla çalışma (fazla mesai), eğer sözleşme ile haftalık çalışma süresi 45 saatten az belirlenmişse bu belirlenen süreyi geçen ve 45 saate kadar olan çalışmalar da fazla sürelerle çalışma sayılır.

Fazla mesai de işçiye saat başı ödene normal ücretin yüzde elli fazlası, fazla sürelerle çalışmada ise yüzde 25 fazlası ücret ödenmesi gerekir.

Durum böyle olmakla birlikte, işçi isterse fazla çalışma ücreti yerine izin de kullanabilir. Buna göre işçi, fazla çalıştığı her bir saat karşılığı için 1 saat 30 dakikayı, fazla sürelerle çalıştığı her bir saat karşılığı ise 1 saat 15 dakikayı serbest zaman olarak kullanabilir. Ancak Kanun ücret yerine izin kullanmayı işçinin isteğine bırakmıştır. Hatta Yönetmelik bunun için işçinin işverene yazılı olarak başvurması koşulunu getirmiştir.

İşçi bu şekilde hakettiği serbest zamanı, işverene önceden yazılı olarak bildirmesi koşuluyla, işin veya işyerinin gereklerine uygun olarak kendi belirlediği tarihten itibaren iş günleri içinde aralıksız olarak kullanabilir. İşçi bu serbest zamanı kullandığı için ücretinden herhangi bir kesinti yapılamaz. Bu serbest zaman, tatil veya izin günlerinde kullandırılamaz, iş günlerinde kullandırılması gerekir. Fazla çalışma hakkında ayrıntılı bilgi Çalışma Süreleri – Şekilleri – Günlük ve Haftalık Çalışma Süreleri – Fazla Çalışma başlıklı yazıda yer almaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)