Anasayfa / Haber / Fizik Tedaviyle İlgili Yeni Uygulamanın Genelgesi Yayımlandı

Fizik Tedaviyle İlgili Yeni Uygulamanın Genelgesi Yayımlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce yazılı ve görsel basında haber olarak yer aldığı üzere, Sosyal Güvenlik Kurumu tedavi giderlerini karşıladığı kişilerle ilgili olarak Sağlık Uygulama Tebliğinde yaptığı değişiklikle, özel sağlık hizmeti sunucularının yani özel hastanelerin günlük yapabileceği fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamalarına yeni sınırlamalar getirmiş, özel hastanelerin fizik tedavi için günde en fazla kaç hasta alabileceğini yeniden belirlemişti.

Kurum konuyla ilgili olarak Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uygulamaları konulu 2014/10 sayılı Genelge’yi yayımlayarak yeni uygulamanın ayrıntılarını belirledi, ayrıca bu konuyla ilgili olarak daha önce yayımlamış olduğu 2010/96 sayılı ve 2010/124 sayılı Genelge’leri de yürürlükten kaldırdı.

01 Mayıs 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek yeni Genelge’ye göre;

• Bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi için günlük en fazla 8  saat üzerinden fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulaması Kuruma fatura edilecek. Bu sınırlama birden fazla sağlık hizmeti sunucusunda (hastanede) çalışan hekim için de geçerli olacak.

• Bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi ve bir Fizyoterapist için (A) grubundaki işlemlerden günlük en fazla 8 hastanın, (A) ve (B) grubundaki işlemlerden günlük toplam en fazla 12 hastanın işlemi Kuruma fatura edilebilecek.

• Bir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzman hekimi için (C) grubundaki işlemlerden günlük en fazla 32 hastanın, (C) ve (D) grubundaki işlemlerden ise günlük toplam en fazla 64 hastanın işlemi Kuruma fatura edilebilecek.

Dolayısıyla özel hastanelerin fizik tedavi ve rehabilitasyon servislerinde, yukarıda belirtilen günlük hasta sayısını aşan hastalara verilen tedavilerin giderlerini Sosyal Güvenlik Kurumu karşılamayacak.

Kurumla sözleşmeli fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti veren özel sağlık hizmeti sunucularında gerçekleştirilecek olan günlük muayene sayısı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulama sayısına dahil edilmeyecek, yani muayene ile fizik tedavi uygulaması ayrı ayrı hesaplanacak.

Yukarıda (A), (B), (C) ve (D) olarak belirtilen gruplara giren fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları liste olarak 2014/10 sayılı Genelgede belirtilmiş olup, ilgili Genelgeye http://www.sgk.gov.tr/ sayfasındaki Mevzuat/Yürürlükteki Mevzuat/Genelgeler bölümünden ulaşabilirsiniz.