Anasayfa / Soru - Cevaplarla Sosyal Güvenlik / İşveren - İşyeri İşlemleri Soru ve Cevaplar / Geçici İş Göremezlik Ödeneklerinin Ödenmesine Yönelik Olarak 4/a (Eski SSK) Kapsamında Sigortalı Çalıştıran İşverenlere Hangi Yükümlülükler Getirilmiştir ?

Geçici İş Göremezlik Ödeneklerinin Ödenmesine Yönelik Olarak 4/a (Eski SSK) Kapsamında Sigortalı Çalıştıran İşverenlere Hangi Yükümlülükler Getirilmiştir ?

Sponsorlu Bağlantılar

SORU 97- GEÇİCİ İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEKLERİNİN ÖDENMESİNE YÖNELİK OLARAK 4/a (ESKİ SSK) KAPSAMINDA SİGORTALI ÇALIŞTIRAN İŞVERENLERE HANGİ YÜKÜMLÜLÜKLER GETİRİLMİŞTİR ?

CEVAP 97- 4/a (eski SSK’lı) kapsamında çalışan sigortalılara iş göremezlik ödeneklerinin ödenebilmesi için işyerinde çalışılmadığına dair bildirimin yapılması gerekmektedir.

SGK Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinin 39 uncu maddesinde 2012 yılında yapılan değişiklikle, kendisine sigortalının istirahat raporu ulaşan işverenin, istirahatin bittiği tarihten itibaren aylık prim ve hizmet belgesinin verilme süresinin sonuna kadar  çalışılmadığına dair bildirim girişini yapması gerekmektedir.

Bildirim http://uyg.sgk.gov.tr/vizite/welcome.do adresinden yapılmaktadır.

Bu konyla ilgili son düzenleme için Bkz. Raporlu İşçinin Çalışmadığına Dair Bildirimin Kaç Gün İçinde ve Nasıl Yapılması Gerekir ? başlıklı yazı.