Anasayfa / Haber / Gelir Testi Yaptıranların GSS Borcu Silinecek mi ?

Gelir Testi Yaptıranların GSS Borcu Silinecek mi ?

Sponsorlu Bağlantılar

6552 sayılı Torba Kanun ile GSS (Genel Sağlık Sigortası) prim borçlarına yapılandırma / taksitlendirme imkanı getirilmiş, uygulamanın ayrıntılarını Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri başlıklı yazımızda belirtmiş, ayrıca şimdiye kadar hiç gelir testi yaptırmamış olanların önce gelir testine başvurması gerektiğinden GSS Borcunuzu Yapılandırmadıysanız Acele Edin başlıklı yazımızda da bununla ilgili hatırlatma da bulunmuştuk.

Borcunu yapılandıracaklar için gelir testi başvurusunda sona yaklaşılmasıyla birlikte yazılı ve görsel basında ve haber sitelerinde, gelir testi yaptıranların GSS prim borcunun silineceği yönünde, gelir testi yaptır borçtan kurtul şeklinde yanıltıcı haberler yer aldı. Ancak gelir testi yaptıran herkesin prim borcunun silineceği yönünde bir garanti yok. Gelir testi sonucunda sadece aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkanların prim borçları silinecek, bunlar ayrıca durumlarında değişiklik olmadığı sürece bundan sonra da prim ödemeden sağlıktan yararlanacaklar, yani bir nevi yeşil kart kapsamına alınmış olacaklar. Normal hallerde GSS prim borcunun nasıl silineceği ise Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Hangi Hallerde Silinir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Aile içinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden fazla çıkanların borçları ise tespit edilen gelir miktarı dikkate alınarak yeniden hesaplanacak (Bkz. 2015 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları) ve çıkan borcu bir defada veya taksitle ödemeleri gerekecek.(isvesosyalguvenlik.com)