Anasayfa / Haber / Gemi Adamları Yemek (İaşe) Bedeli Yeniden Belirlendi

Gemi Adamları Yemek (İaşe) Bedeli Yeniden Belirlendi

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere, 854 sayılı Deniz İş Kanununun 33 ve 35 inci maddeleri uyarınca; bu Kanuna tabi gemilerde iaşe servisi kurulması zorunlu olup, iaşe servisi kurulamayan gemilerde işverenin gemi adamlarına günlük belirli bir miktarda iaşe bedeli ödemesi gerekmektedir (DENİZ İŞ MEVZUATI/Deniz İş Kanunundaki Bazı İşveren Yükümlülükleri).

Konuyla ilgili ayrıntılı düzenleme 20/12/1989 tarihli ve 20378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gemi Adamlarının İkamet Yerleri Sağlık ve İaşelerine Dair Yönetmelik’le yapılmış olup, söz konusu Yönetmeliğe istinaden gemi adamına ödenecek günlük iaşe bedeli zaman zaman Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu tarafından hesaplanmaktadır.

Son olarak Kurul tarafından bütün sahil mıntıkalarına ve göllere uygulanmak üzere, iaşe servisi kurulmayan gemilerde beher gemi adamına verilecek günlük nakdi iaşe bedeli net 28 TL olarak belirlendi ve buna ilişkin  Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı 3 Mart 2018 Tarihli Resmî Gazetede yayımlandı. Kurul tarafından yeni bir iaşe bedeli belirlenene kadar bu tutar geçerli olacak. Bundan önceki tutar 25,50 TL (25 lira 50 kuruş) olarak belirlenmiş ve buna ilişkin karar 11 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. (isvesosyalguvenlik.com)