Anasayfa / Haber / Gemi Adamlarına Ödenecek İaşe Bedeli Artırıldı

Gemi Adamlarına Ödenecek İaşe Bedeli Artırıldı

Sponsorlu Bağlantılar

854 sayılı Deniz İş Kanununun 33 ve 35 inci maddeleri gereğince; bu Kanuna tabi gemilerde iaşe servisi kurulması zorunlu olup, iaşe servisi kurulamayan gemilerde işverenin gemi adamlarına günlük belirli bir miktarda iaşe bedeli ödemesi gerekmektedir (DENİZ İŞ MEVZUATI/Deniz İş Kanunundaki Bazı İşveren Yükümlülükleri). Konuyla ilgili ayrıntılı düzenleme 20/12/1989 tarihli ve 20378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gemi Adamlarının İkamet Yerleri Sağlık ve İaşelerine Dair Yönetmelik’le yapılmış olup, söz konusu Yönetmeliğe istinaden gemi adamına ödenecek günlük iaşe bedeli zaman zaman Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu tarafından hesaplanmaktadır.

En son, 07/04/2013 tarihli ve 28611 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı ile bütün sahil mıntıkalarına ve göllere uygulanmak üzere beher gemi adamına verilecek günlük nakdi iaşe bedeli net 21,00.- TL olarak belirlenmişti (Gemi Adamları Günlük İaşe Bedeli Zamlandı başlıklı haber).

Bu defa, 22 Şubat 2014 tarihli ve 28921 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Tebliğ (Gemi Adamları İaşe Bedeli Tespit Kurulu Kararı) ile 22,00 TL olarak yeniden belirlenmiştir.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının Konuya ilişkin tebliğinin yer aldığı 22 Şubat 2014 tarihli Resmi Gazete’ye http://www.resmigazete.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.