Anasayfa / GSS Rehberi / Genel Sağlık Sigortasıyla İlgili İki Yeni Yönetmelik Yayımlandı

Genel Sağlık Sigortasıyla İlgili İki Yeni Yönetmelik Yayımlandı

Sponsorlu Bağlantılar

Sosyal Güvenlik Reformu ile birlikte 1 Ekim 2008 tarihinde uygulamaya giren, daha sonra da 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren herkes için zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası (GSS) uygulamasına ilişkin usul ve esasları belirleyen en önemli yönetmeliklerden biri olan Genel Sağlık Sigortası İşlemleri Yönetmeliği 18 Nisan 2014 tarihli ve 28976 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Genel Sağlık Sigortası Tescil Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği ile 18/4/2014 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlükten kaldırıldı.

Yürürlükten kaldırılan söz konusu yönetmeliğin yerini ise Genel Sağlık Sigortası Tescil Prim ve Müstehaklık İşlemleri Yönetmeliği ile Genel Sağlık Sigortası Uygulamaları Yönetmeliği aldı. Bundan böyle genel sağlık sigortası ile ilgili işlem ve uygulamalar yayımlanan bu iki yönetmelik ve Sağlık Uygulama Tebliği hükümleri çerçevesinde yürütülecek.

Söz konusu yeni yönetmeliklerle yapılan değişiklik ve düzenlemeler ile getirilen yenilikler kısa süre içerisinde ayrıntılı olarak ele alınacak olup, ilgili yönetmelikler sitemizin Mevzuat bölümünden ulaşabilirsiniz.