Anasayfa / Haber / GSS Borç Yapılandırma Fırsatı Devam Ediyor

GSS Borç Yapılandırma Fırsatı Devam Ediyor

Sponsorlu Bağlantılar

19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6736 sayılı Kanun ile kamu kurum ve kuruluşlarına olan bazı borçlar yanında Maliye’ye ve Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlara da yapılandırma / taksitlendirme fırsatı getirilmişti.

Konuya daha önce Yeni Borç Yapılandırmasının Ayrıntıları başlıklı yazımızda yer vermiştik. 30 Haziran 2016 tarihi ve öncesine ait borçları kapsayan yapılandırmaya başvuru süresi aslında 25 Kasım 2016 Cuma günü sona erdi.

Ancak Genel Sağlık Sigortası (GSS) prim borçları için başvuru süresi henüz dolmadı. Dolayısıyla henüz yapılandırma başvurunda bulunamamış olanlar için, 30 Haziran 2016 tarihi ve öncesine ait GSS borçlarının yapılandırılması / taksitlendirilmesi için tanınan fırsat halen devam ediyor.

Buna göre;

Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 2 Ocak 2017 tarihi mesai bitimine kadar nüfusta kayıtlı yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvurması gerekiyor. Yapılacak gelir testine soncuna göre, aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri, tescil edilen gelir düzeyinden düşük çıkanlar için gelir testi sonucu tespit edilen düşük geliri esas alınarak başından itibaren borcu yeniden hesaplanacak. Örneğin gelir testine başvurmayan biri için aylık geliri asgari ücretin iki katı (G2) olarak kabul edilip, buna göre her ay GSS prim borcu tahakkuk ettirilmektedir. Gelir testi sonucuna göre bu kişinin aylık geliri asgari ücretin üçte biri ile asgari ücret arasında (G1) çıkarsa, bunu aylık GSS prim borcu asgari ücretin üçte birinin yüzde 12’si esas alınarak yeniden hesaplanacak. (Bkz. Gelir Testinde G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek ?) Gelir testi sonucu tespit edilen aylık geliri, tescile esas alınan aylık gelirinden yüksek çıkanlar içinse gelir testi sonuç tarihine kadar eski gelir, gelir testi sonuç tarihinden sonra yeni gelir esas alınacak. Bu şekilde yapılandırmaya esas alınacak borç hesaplanacak.

Daha önce gelir testi yaptırmış olanlar ise GSS borç yapılandırması için 31 Ocak 2017 tarihi mesai bitimine kadar yapılandırma için yerleşim yerinin bağlı bulunduğu sosyal güvenlik il müdürlüğüne/sosyal güvenlik merkezine başvurabilecek.

Peşin ödemeyi tercih edenlerin borç anaparasının tamamını 28 Şubat 2016 tarihi mesai bitimine kadar ödemeleri, 12 eşit taksitle aylık taksitler halinde ödemeyi tercih edenlerin de ilk taksiti aynı şekilde 28 Şubat 2016 tarihi mesai bitimine kadar ödemeleri, diğer 11 taksiti de aynı şekilde süresinde ödemeleri halinde herhangi bir gecikme cezası ve gecikme zammı (gecikme faizi) alınmayacak. Normalde GSS prim borçların aynen diğer prim borçları gibi faiz işlemektedir. (Bkz. GSS Prim Borcuna Aylık Ne Kadar Faiz İşlemektedir ?)

– Taksitler halinde ödemeyi seçenler, ilk taksitin ödenmesinden itibaren genel sağlık sigortasından yararlanmaya başlayacaklar.(isvesosyalguvenlik.com)