Anasayfa / GSS / GSS Borç Yapılandırmasıyla İlgili Başvurular Devam Ediyor

GSS Borç Yapılandırmasıyla İlgili Başvurular Devam Ediyor

Sponsorlu Bağlantılar

Genel sağlık sigortası prim borcunu yapılandırmak / taksitlendirmek isteyenler için gelir testine başvuru süresi doldu, ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılandırma başvurusu için süre devam ediyor.

6552 sayılı Torba Kanunla Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçlarının yapılandırılması / taksitlendirilmesi imkanı getirilmiş, konuya daha önce birçok yazımızda değinmiştik. Daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların yapılandırmadan yararlanmaları için gelir testine başvurmaları gerekiyordu. Bu durumda olanlar için gelir testine başvuru süresi 30 Eylül 2015 tarihinde dolmuş olup bu durumu GSS Borcunuzu Yapılandırmadıysanız Acele Edin ! başlıklı yazımızda belirtmiştik.

Gelir testiyle ilgili başvuru süresi bitmiş olmakla beraber, borç yapılandırması için Sosyal Güvenlik Kurumuna yapılacak başvuru için tanınan süre ise henüz bitmemiş olup 2 Kasım 2015 tarihinde sona erecek. Daha önce gelir testi yaptırmış olup da yapılandırma için başvurmamış olanlar bu tarihe kadar başvurabileceği gibi, hiç gelir testi yaptırmadığı halde 30 Eylül 2015 tarihini kaçıranlar da yapılandırma için başvuracak. Bunların yapılandırma işlemleri mevcut borç miktarları üzerinden yapılacak. Borcun faizi silinecek, faiz yerine tüketici enflasyon oranı esas alınarak borç yeniden hesaplanacak, borçlu isterse borç taksitlendirilecek. Konuya ilişkin ayrıntılı bilgi Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri başlıklı yazıda yer almaktadır.

Öte yandan Bakanlar Kurulu Kararı ile bazı GSS borçlularına 31 Aralık 2015 tarihine kadar sağlıktan yararlanma imkanı tanınmış olup, bu konuya da GSS Borçlularına Sağlıktan Yararlanma İmkanı Getirildi başlıklı yazımızda değinmiştik.(isvesosyalguvenlik.com)