Anasayfa / Haber / GSS Borçlarının Silinmesiyle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu

GSS Borçlarının Silinmesiyle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu

Sponsorlu Bağlantılar

6704 sayılı Kanunla Sosyal Güvenlik Kurumu’na genel sağlık sigortası (GSS) prim borcu olanların bir kısmına af getirilmişti.

Konuya daha önce sitemizde yer vermiştik. (Bkz.  6704 Sayılı Torba Yasayla Yapılan Önemli Düzenlemeler, Herkesin GSS Prim Borcu Silinmeyecek başlıklı yazılar)

Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü konuya ilişkin olarak 2016/9 sayılı Genelgeyi yayımladı ve uygulamanın ayrıntılarını belirledi. Buna göre;

– Tescil başlangıcı 25 Nisan 2016 tarihinden önce olanlar yani bu tarihten önce GSS kapsamına alınmış olanlar uygulamadan faydalanacak.

– Kapsama giren kişilerin 25 Nisan 2016 tarihi ve öncesine ait ödenmemiş borçlarından, 25 yaşın doldurulduğu tarihe kadar olanlar silinecek. 25 Nisan 2016 tarihinden sonraki borçlar ile 25 yaşın doldurulduğu tarihten sonraki borçlar silinmeyecek.

– Ödenmiş olan primler iade edilmeyecek.

– GSS borcunu yapılandırmış olanların ödedikleri taksitler en eski borçlarından başlanarak düşülecek, kalan borçlardan 25 yaş öncesine ait olan varsa silinecek, 25 yaş doldurulan tarihten sonrasına ait borç ise taksitle ödenmeye devam edilecek. Eğer yapılandırılan tüm borç 25 yaş doldurulmadan öncesine aitse silinecek. Yapılandırma kapsamında yapılmış olan ödemeler iade edilmeyecek.

– Uygulamadan yararlanmak için başvuru gerekmeyip, Kurum işlemleri kendisi otomatik olarak yapacak.

– İsteyenler güncel borç bilgilerini Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerinden / Sosyal Güvenlik Merkezlerinden öğrenebilecekleri gibi, www.turkiye.gov.tr adresindeki c-Devlet uygulamasında yer alan “Genel Sağlık Sigortası Tecil ve Prim Borcu Sorgulama” ekranından da görüntüleyebilecekler.

Söz konusu af dışında GSS borçlarının hangi hallerde silineceği Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları Hangi Hallerde Silinir ? başlıklı yazıda belirtilmiştir.

Uygulama kapsamında Kuruma borcu kalmayan veya kalan borcu yapılandırma kapsamında taksitle ödemeye devam eden kişiler, mevcut primlerini de düzenli ödedikleri sürece sağlık yardımlarından yararlanabilecekler. (isvesosyalguvenlik.com)