Anasayfa / Haber / GSS Borçlularına Sağlıktan Yararlanma İmkanı Getirildi

GSS Borçlularına Sağlıktan Yararlanma İmkanı Getirildi

Sponsorlu Bağlantılar

Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlık yardımlarından yararlanabilmek için bazı kişilerin hiç borcunun olmaması, bazı kişilerin ise 60 günden fazla borcunun olmaması gerekmekte olup bu konuda ayrıntılı bilgi Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ? başlıklı yazıda yer almaktadır. Borcu olmakla birlikte borcunu taksitlendirenler ise taksitleri düzenli ödediği yani taksitlendirme bozulmadığı sürece sağlıktan yararlanabilmektedir.

Mevzuat ve uygulama bu şekilde olmakla beraber, 1 Ekim 2015 tarihli Mükerrer Resmi Gazete yayımlanan 2015/8106 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile GSS prim borcu olanlara belirli bir süre için sağlık yardımlarından yararlanma imkanı getirildi.

Söz konusu karar uyarınca; 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60 ıncı maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (2) numaralı alt bendi ile (g) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı olup 67 nci madde hükümleri çerçevesinde sağlık hizmeti alamayan Türk vatandaşları ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarına ait sağlık tesisleri ile devlet üniversitelerinin sağlık uygulama ve araştırma merkezlerinde (üniversite hastaneleri) sunulan sağlık hizmetlerinden yararlanmalarında, 31 Aralık 2015 tarihine kadar borcu olmama şartı aranmayacak, yani bu kişiler 31 Aralık 2015 tarihine kadar borçları olsa bile Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık tesisleri ile üniversite hastanelerinden yararlanabilecekler.

Madde kapsamına kimler giriyor ?

– 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamında sigortalı olanlar

– Hiçbir sosyal güvencesi olmayıp sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar (60/g) (gelir testi yaptıranlar dahil)

Uygulamayla ilgili ortaya çıkacak sorunları Sağlık Bakanlığı giderecek.(isvesosyalguvenlik.com)