Anasayfa / GSS / GSS Borçlularına Tanınan Süre Uzatıldı

GSS Borçlularına Tanınan Süre Uzatıldı

Sponsorlu Bağlantılar

Bilindiği üzere 6552 sayılı Torba Yasa ile Sosyal Güvenlik Kurumuna olan diğer borçlarla birlikte genel sağlık sigortası (GSS) borçlarına da yapılandırma / taksitlendirme imkanı getirilmişti (Bkz. Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri başlıklı yazı). Bakanlar Kurulu tarafından yapılan uzatmayla birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan diğer borçlar için yapılandırmaya başvuru süresi 2 Şubat 2015 tarihinde, ilk taksiti ödeme süresi ise 2 Mart 2015 tarihinde sona ermişti. GSS prim borçlarıyla ilgili olarak ise hiç gelir testi yaptırmamış olanlar için gelir testine başvuru süresinin 31 Mart 2015 tarihinde, yapılandırma başvuru süresinin 30 Nisan 2015 tarihinde, ilk taksiti ödeme süresinin ise 1 Haziran 2014 tarihinde sona ereceğini, anacak Bakanlar Kurulu’nun bu süreleri 6 aya kadar uzatabileceğini belirtmiştik.

Bakan Kurulu süreleri altı ay uzattı ve konuya ilişkin 2015/7470 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı 31 Mart 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu karara göre, 60/g kapsamında olan yani hiçbir sosyal güvencesi olmayıp sadece genel sağlık sigortasına tabi olan kişiler için;

– Hiç gelir testi yaptırmamış olanlar için gelir testine başvuru süresi 30 Eylül 2015,

– Yapılandırma için başvuru süresi 2 Kasım 2015,

– İlk taksiti ödeme süresi ise 30 Kasım 2015,

tarihi mesai bitiminde sona erecek.

GSS tescili ve prim borcu olup olmadığını merak edenler https://esgm.sgk.gov.tr/Esgm/ ve https://www.turkiye.gov.tr/ adreslerinden durumlarını sorgulayabilirler.(isvesosyalguvenlik.com)