Anasayfa / Haber / GSS Borçlularına Tanınan Süre ve Yararlanma Hakkı Bitiyor

GSS Borçlularına Tanınan Süre ve Yararlanma Hakkı Bitiyor

Sponsorlu Bağlantılar

8 Mart 2017 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6824 sayılı Kanunla genel sağlık sigortası borçlularına son olarak yeni bir imkan tanınmış, ayrıca 1 Nisan 2017 tarihi itibariyle GSS uygulamasında yeni bir dönem başlamıştı.

Bu yeni dönemle birlikte hiçbir sosyal güvencesi olmayıp sadece genel sağlık sigortasına tabi olanlar için (60/g) aylık GSS primi brüt asgari ücretin yüzde 3’ü olarak belirlenmişti (Şu an aylık GSS primi 60 TL) (Bkz. Genel Sağlık Sigortasında Yeni Dönem 1 Nisan’da Başlayacak başlıklı yazı).

Bu düzenleme ile GSS prim borçlularına iki önemli hak tanınmıştı.

Birincisi : 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren birikmiş GSS borçlarından tamamen kurtulmak veya 12 ay içerisinde faizsiz olarak tek defada veya taksitle ödemek.

İkincisi : 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait GSS borcu bulunsa dahi bu tarihten sonra aylım GSS primlerini düzenli ödediği sürece sağlıktan yararlanmak.

Nihayet söz konusu süre 2 Nisan 2018 tarihi mesai bitiminde sona eriyor. Dolayısıyla:

– GSS prim borcu bulunan ancak daha önce gelir testine hiç başvurmamış olanlardan, 2 Nisan 2018 tarihi mesai bitimine kadar gelir testine başvuranların, gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait tüm GSS prim borçları ve faizleri silinecek. Gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri veya daha fazla çıkanların prim borcu ise aylık 53,33 TL üzerinden hesaplanacak, 30 Nisan 2018 tarihine kadar bu borcun tamamı ödenirse faiz alınmayacak.

– Gelir testiyle uğraşmak istemeyenler veya daha önce gelir testi yaptırmış olanlar ise 30 Nisan 2018 tarihi mesai bitimine kadar borçlarını aylık 53,33 TL üzerinden ödeyebilirler.

– 2 Nisan 2018 tarihi mesai bitimine kadar gelir testine başvurmayan veya 30 Nisan 2018 tarihine kadar borçlarını ödemeyenlere geriye dönük gecikme zammı ve cezası (gecikme faizi) uygulanacak.

– 1 Nisan 2017 tarihi öncesine ait GSS borcu olanlara, bu tarihten sonraki primlerini düzenli ödedikleri sürece sağlıktan yararlanmaları için tanınan süre de nihayet sona eriyor, artık bunlar GSS prim borçları olduğu sürece sağlıktan yararlanamayacaklar.

– GSS prim borçları SGK Müdürlüklerine gitmeden, e-Devlet üzerinden öğrenilebileceği gibi, Kurumla anlaşmalı bankalar aracılığıyla ya da internet üzerinden internet bankacılığı veya kredi kartı ile ‘GSS 6824 Prim Tahsilatı’ menüsünden ödenebilmektedir.(isvesosyalguvenlik.com)