Anasayfa / Haber / GSS Borcu Olanları SGK Sıkı Takibe Aldı

GSS Borcu Olanları SGK Sıkı Takibe Aldı

Sponsorlu Bağlantılar

GSS yani genel sağlık sigortası prim borcu toplumda birçok kişiyi ilgilendirir hale geldi.

Ülkemizde 8 – 9 milyon kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’na genel sağlık sigortası prim borcu bulunuyordu. Dolayısıyla toplumun önemli bir kesiminin sorunu haline gelmişti. Geçtiğimiz yıl 6552 sayılı Kanunla bu durumdakiler için borçlarını silme veya yapılandırma imkanı getirilmişti. (Bkz. Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri) Ancak söz konusu düzenlemeyle istenilen sonuç alınamadı. GSS prim borçları sorun olmaya devam etti. Son olarak 26 Nisan 2016 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 6704 sayılı Torba Yasa ile 25 yaşına kadar olan GSS prim borçları silindi. (Bkz.  6704 Sayılı Torba Yasayla Yapılan Önemli Düzenlemeler)

Dolaysıyla hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için genel sağlık sigortası (GSS) kapsamına alınmış olup prim borcu olanların 25 yaşını doldurdukları tarihten sonrasına ait borçları halen duruyor. Ayrıca GSS kapsamında olduğu halde primini her ay düzenli olarak ödemeyenlerin prim borçları da artmaya devam ediyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu müdürlüklere bir genel yazı göndererek, bundan böyle Kurumdan borcu yoktur yazısı alacaklarla ilgili olarak ödeme süresi geçmiş diğer borçlar yanında genel sağlık sigortası prim borcu olup olmadığının da kontrol edileceğini, sonucuna göre borcu yoktur yazısı verileceğini belirti.

Öte yandan, GSS prim borçlarının diğer prim borçlarından hiçbir farkı olmayıp, süresinde ödenmeyen prim borcuna her ay faiz eklendiği gibi (Bkz. GSS Prim Borcuna Aylık Ne Kadar Faiz İşlemektedir ?), Kurum müdürlüklerinin bu borçlarla ilgili olarak yasal takibe geçmesi, icra ve haciz yoluna başvurması konusunda da herhangi bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamındakilere veya hak sahiplerine herhangi bir ödemede bulunulacağı, gelir veya aylık bağlanacağı zaman genel sağlık sigortası dahil prim ve prime ilişkin her türlü borçlarının ödenmiş olması şartı arandığı gibi, birçok kişi GSS prim borcu olması halinde sağlıktan yararlanamamaktadır. (Bkz. Sağlık Yardımlarından Yararlanabilmesi İçin Borcu Olmaması Gerekenler Kimlerdir ?) (isvesosyalguvenlik.com)