Anasayfa / GSS / GSS Borcunuzu Yapılandırmadıysanız Acele Edin !

GSS Borcunuzu Yapılandırmadıysanız Acele Edin !

Sponsorlu Bağlantılar

Daha önce belirttiğimiz üzere 6552 sayılı Torba Kanun ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan borçların yapılandırılması / taksitlendirilmesi imkanı getirilmiş, genel sağlık sigortası (GSS) prim borçları da bu çerçevede yapılandırma / taksitlendirme kapsamına alınmıştı. Hiç gelir testi yaptırmamış olanların borçlarını yapılandırmaları için önce gelir testi yaptırmaları gerektiğinden, Kanunla gelir testi yaptırmamış olanlara başvuru için 6 aylık süre, daha önce gelir testi yaptırmış olanlar ise doğrudan yapılandırma için başvuracağından bunlara da başvuru için 7 aylık bir süre tanınmıştı. Daha sonra Bakanlar Kurulu bu süreleri 6 ay uzattı. Dolayısıyla GSS borcu olanlardan hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30 Eylül 2015 günü mesai bitimine kadar yerleşim yerinin bulunduğu yani adrese dayalı nüfus kayıt sisteminde kayıtlı olduğu yerdeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gelir testi için başvurmaları gerekiyor. Daha önce gelir testi yaptırmış olanların ise 2 Kasım 2015 tarihi mesai bitimine kadar doğrudan bulundukları yerdeki sosyal güvenlik il müdürlüğü veya sosyal güvenlik merkezine yapılandırma için başvurmaları gerekiyor.

Gelir testi niçin gerekiyor ?

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için sadece genel sağlık sigortasına tabi olanların ödeyeceği prim, gelir testi sonucu tespit edilen aile içindeki kişi başına düşen aylık gelir esas alınarak hesaplandığından, borçlarını yapılandıracak olanların da gelir testi ile kazançlarının tespit edilecek ki buna göre ödeyeceği prim belirlensin.

Gelir testi sonucunda ne olacak ?

Gelir testi sonucundan kişinin aylık geliri brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkarsa geriye dönük tüm borcu silinecek ve kendisi prim ödemeden genel sağlık sigortasından yararlanacak yani yeşil kart kapsamına alınacak. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkanın ödeyeceği prim ise tespit edilen aylık kazancına göre hesaplanacak.

Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri, Başından Sonuna Bütün Yönleriyle Gelir Testi ve Tespiti başlıklı yazılardan ulaşabilirsiniz.(isvesosyalguvenlik.com)