Anasayfa / Haber / GSS Gelir Testi Uygulaması Kaldırılıyor mu ?

GSS Gelir Testi Uygulaması Kaldırılıyor mu ?

Sponsorlu Bağlantılar

Gelir testi uygulaması 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren genel sağlık sigortasının (GSS) hemen hemen herkes için zorunlu hale gelmesiyle birlikte hayatımıza girmiş bir uygulama.

Hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için genel sağlık sigortası kapsamına alınan kişilerin prim ödeyip ödemeyeceği, ödeyecekse ne kadar ödeyeceği gelir testi sonucunda belirleniyor. (Bkz. Kimlerin Gelir Testi Yaptırması Gerekir ?, Gelir Testinde G0 – G1 – G2 – G3 Ne Demek ?) Gelir testi sonucu ödenecek GSS prim tutarları 2016 Genel Sağlık Sigortası (GSS) Prim Tutarları sayfasında yer almaktadır.

Dolayısıyla şu anki uygulamaya göre gelir testi sonucu tespit edilen aylık gelir esas alınarak kişiler 4 ayrı kategoriye ayrılıyor. Gelir testi sonucu tespit edilen aile içindeki kişi başına düşen gelir payı;

– Asgari ücretin üçte birinden az çıkanlar GSS primi ödemiyor. Primini Devlet ödüyor. Yani bir nevi yeşil kart kapsamında oluyor.

– Asgari ücretin üçte birinden asgari ücrete kadar olduğu tespit edilen kişilerin aylık 65 lira prim ödemesi gerekiyor.

– Asgari ücretten asgari ücretin iki katına kadar olduğu tespit edilen kişilerin aylık 197 lira prim ödemesi gerekiyor.

– Asgari   ücretin   iki  katından  fazla  olduğu  tespit  edilen  kişilerin ise aylık 395 lira prim ödemesi gerekiyor. Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayan veya yaptırmak istemeyenlerin de aynı şekilde aylık 395 lira prim ödemesi gerekiyor.

Tabii yukarıda belirtilen tutarlar 2016 yılı için geçerli. Asgari ücret arttığında yukarıdaki tutarlar da artıyor.

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman SOYLU’nun; genel sağlık sigortasında önemli adımlar atacakları, GSS prim ödemelerinin tekleştirileceği, GSS primlerinin 65 liranın altında belirleneceği yönündeki açıklamaları bugün basında yer aldı.

Eğer Bakan’ın söz konusu açıklamaları hayata geçerse bu durumda artık geliri ne olursa olsun herkes aynı GSS primini ödeyeceği için, gelir testi uygulamasına da gerek kalmayacak demektir. Sadece prim ödeyecek durumu olmadığını belirten kişiler için gelir testi yapılması yeterli olacaktır.

Ayrıca GSS prim borçları halen önemli bir sorun olmaya devam ediyor. Çok sayıda kişi primini düzenli ödemediği veya ödeyemediği için hem sağlıktan yararlanamıyor, hem de hiçbir sağlık yardımı almasa bile borcu birikmeye devam ediyor. 6552 sayılı Torba Yasa ile yapılandırma imkanı getirildi, çözüm olmadı (Bkz. Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri), son olarak da herkesin 25 yaşına kadarki GSS borçları silindi (Bkz. GSS Borçlarının Silinmesiyle İlgili Ayrıntılar Belli Oldu). Dolayısıyla Bakan’ın açıkladığı bu düzenleme hayata geçerse GSS primleri düşük olacağı için çok sayıda kişi primini düzenli ödeyebilecek ve bu sayede sağlık yardımlarından yararlanabilecek, böylece GSS borçları da birikmeyecektir. (isvesosyalguvenlik.com)