Anasayfa / Soru - Cevap / GSS Primi Ödemeden İsteğe Bağlı Sigorta Mümkün mü ?

GSS Primi Ödemeden İsteğe Bağlı Sigorta Mümkün mü ?

Sponsorlu Bağlantılar

SSK isteğe bağlı sigorta primi oranı 1 Ekim 2008 tarihinden önce daha düşüktü. Ancak Sosyal Güvenlik Reformu ile 2008 yılı ve sonrasında yapılan kapsamlı değişiklikler isteğe bağlı sigorta açısından de iki önemli değişiklik getirdi.

– Birincisi istisnalar hariç isteğe bağlı sigorta 4/1-b (Bağ-Kur) kapsamına alındı (Bkz. İsteğe Bağlı Sigorta Hangi Hallerde 4/a (SSK) Kapsamında Sayılır ?).

– İkincisi isteğe bağlı sigorta prim oranı artırıldı, ancak isteğe bağlı sigortalılara da sağlık yardımlarından yararlanma hakkı getirildi.

Şu anki mevzuata göre isteğe bağlı sigortalılardan gösterdikleri prime esas kazancın yüzde 32’si oranında aylık prim alınıyor. Bunun yüzde 20’si emeklilik yani malullük – yaşlılık – ölüm sigortası için, yüzde 12’si ise sağlık yardımı yani genel sağlık sigortası (GSS) için alınıyor. (Bkz. 2016 İsteğe Bağlı Sigorta Prim Tutarları)

Çünkü 5510 sayılı Kanunun;

– İsteğe bağlı sigorta primleri ve ödenmesi başlıklı 52 nci maddesinde; isteğe bağlı sigorta priminin 82 nci maddeye göre belirlenen prime esas kazancın alt sınırı ile üst sınırı arasında, sigortalı tarafından belirlenen prime esas aylık kazancın % 32 olduğu, bunun % 20’sinin malûllük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi, % 12’sinin genel sağlık sigortası primi olduğu; isteğe bağlı sigortalı olanların, bakmakla yükümlü olunan kişi olsa dahi, 60 ıncı maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında genel sağlık sigortalısı sayılacağı ve genel sağlık sigortası primini de ödemekle yükümlü olduğu,

– Genel sağlık sigortalısı sayılanlar başlıklı 60 ıncı maddesinde de isteğe bağlı sigortalı olan kişilerin GSS kapsamında olduğu,

belirtilmiştir.

Yukarıdaki mevzuat hükümleri uyarınca, isteğe bağlı sigortalı olanların sadece yüzde 20 oranında prim ödeyip, yüzde 12 oranındaki GSS primini ödememeleri mümkün değildir. Örneğin, eşleri veya çocukları üzerinden sağlık yardımı alıp, GSS primi ödemekten kurtulmaları mümkün değildir. Hatta ölüm (dul ve/veya yetim) aylığı almakta iken isteğe bağlı sigortaya girenlerden dahi GSS primi alınmaktadır.

Bunun tek istisnası, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmamış ülkelere çalıştırılmak üzere götürülen Türk işçilerinden isteğe bağlı sigortalı olmak isteyenlerden sadece yüzde 20 oranında isteğe bağlı sigorta primi tahsil edilmekte, yani bunlardan GSS primi alınmamaktadır. (isvesosyalguvenlik.com)

10 comments

 1. (necati) Eğer daha önce hiç gelir testi yaptırmadınızsa, olabilir.

 2. hocam ikametgahımı teyzemin evine aldırsam. geriye dönük gss borçlarım silinirmi ? şuan ailemle yaşadığım için silinmiyor.

 3. (nilüfer) Yukarıdaki yazıda da belirtildiği üzere isteğe bağlı sigortalı olanların GSS primi de ödemesi zorunlu, dolayısıyla isteğe bağlı sigortanız başladığına göre sizin GSS sigortalılığınız da başlamıştır, artık eşiniz üzerinden değil, kendi sigortanız üzerinden sağlık yardımı alıyorsunuzdur. Bu arada, 2 yıl dolunca isteğe bağlıyı kesin, çünkü üçbuçuk yıl (1260 gün) isteğe bağlı öderseniz, BAĞ-KUR emeklilik şartlarına tabi hale gelirsiniz, emekliliğiniz gecikir.

 4. iyi günler benim emeklilik için 2 yılım eksik yaş olarakta yararlana biliyorum bu ay iti bari ile isteğe bağlı ödemeye başladım. Bennim size sorum eşim tarafından sağlıktan yararlanıyorum ben isteğe bağlı ödemelerinden sadece emeklilik pirim sağlık hariç ödeme yapılamazmı yapılırsa pirim – yaş ve emekli maaş etkilenirmi

 5. (Abdullah) Sigortanız ayın 1’nden sonra başladıysa ilk ay için kıst prim tahakkuk etmiştir (23 günlük tahakkuk etmiş), bundan sonraki aylar 30 gün üzerinden her ay 568 lira tahakkuk eder. Eğer daha yüksek prim ödemek istiyorsanız SGK’ya başvurup prime esas kazancınızı yükseltebilirsiniz.

 6. Değerli Admin;
  Açıklayıcı cevabınız için teşekkür ederim…Bugün itibariyle isteğe bağlı bağkur sigortam açılmış…X bankasının internet şubesinden bağkur primimi yatırmayı seçtim en alt sınır olan 568 tl ödemem gerekirken ekrana prim borcu olarak 436 tl geliyor miktarı artırmak (568 tl yapmak) istediğimde prim borcunuzdan fazlasını ödeyemezsiniz yazısı geliyor bu konuda acaba bilginiz var mı? teşekkür ederim

 7. (abdullah) İsteğe bağlı sigorta için toplam yüzde 32 oranı üzerinden ödenen primin yüzde 12’si GSS’ye ait, dolayısıyla artık GSS borcunuz artmaz, çünkü isteğe bağlı sigortaya kayıt olduğunuz gün itibariyle GSS kaydınız sona ermiştir. Mevcut GSS borcunuzu da getirilen yeni düzenlemeden yararlanarak kapatabilirsiniz.
  6824 sayılı Kanunla GSS Borçlularına Tanınan Yeni Haklar

 8. merhaba sayın yönetici; 3000 tl civarı gss borcum var. Bugün itibariyle isteğe bağlı bağkur sigortası yaptırdım. en alt sınırdan 568 tl ödeyeceğim acaba bunun içinde gss de varmı yoksa gss borcum her ay artmaya devam edecek mi?

 9. (Hilal sari) Bir yıldır boşuna beklemişsiniz. ALO 170’e şikayette bulunun. Ancak çalıştığınızı kanıtlayamazsanız sonuç çıkmayabilir. Bu durumda İş Mahkemesinde dava açmanız gerekir.

 10. Ben tekstilde çalıştım maaşimi vermediler bisenedir SSK da yapmadılar durmadan kandırıyorlar nasıl alırım maaş

Yorum yaz

E posta adresiniz yorumda görünmeyecek. Hakaret ve küfür içeren yorumlar yayımlanmayacaktır. YORUMLAR ONAYA TABİ OLUP, ONAYLANDIKTAN SONRA SAYFADA GÖRÜNECEKTİR. Sorularınız en geç iki-üç gün içinde cevaplanacaktır. Lütfen ihbar ve şikayetlerinizi http://www.alo170.gov.tr/yeni_bildirim/ sayfasından iletin. Zorunlu alanlar işaretlenmiştir. *

*