Anasayfa / Bilgi / GSS Sürpriziyle Karşılaşmamak İçin Cep Numaranızı SGK’ya Bildirin

GSS Sürpriziyle Karşılaşmamak İçin Cep Numaranızı SGK’ya Bildirin

Sponsorlu Bağlantılar

1 Ocak 2012 tarihinde genel sağlık sigortası (GSS) çok az istisnası hariç herkes için zorunlu hale geldiğinden (Genel Sağlık Sigortası ve Gelir Testi İle İlgili Ayrıntılı Açıklamalar), Sosyal Güvenlik Kurumu hiçbir sosyal güvencesi olmayan; yani sigortalı çalışması, emekli – dul – yetim aylığı olmayan, bakmakla yükümlü olunan kişi kapsamında anne-baba-eş-çocuk üzerinden sağlık yardımı alma imkanı bulunmayan, GSS primi devlet tarafından ödenen kişi (yeşilkart) kapsamında bulunmayan kişileri re’sen GSS kapsamına almakta, o kişi adına artık GSS prim borcu işlemeye başlamakta, bu durumdan haberdar olmayanalar aylar sonra yüklü miktarda GSS prim borcu sürprizi ile karşılaşmaktadır. Aslında mevzuat gereği Kurumun bu şekilde GSS kapsamına aldığı kişilere bilgilendirme yazısı göndermesi gerekiyor. Ancak bu bilgilendirme yazısı herkese gönderilemeyebiliyor veya gönderilen yazı ilgili kişinin eline geçmeyebiliyor.

Nitekim bu tür durumda olan çok sayıda kişi bulunduğundan, 6552 sayılı Torba Kanun ile bunlara borçlarını sildirme veya taksitlendirme imkanı getirilmiştir (Bütün Ayrıntılarıyla GSS Borçlarını Yapılandırma İşlemleri).

Sosyal Güvenlik Kurumu teknolojinin de imkanlarını kullanarak bu konuda yeni bir uygulama başlattı ve “GSS SMS Cepte Projesi”ni hayata geçirdi. Bu uygulama ile yukarıda belirtildiği şekilde 60/g kapsamında GSS tescili (kaydı) yapılan ve adına prim borcu işlemeye başlayan kişinin cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderilecek, dolayısıyla zamanında durumdan haberdar olacak ve ileride sürprizle karşılaşmayacak. Ancak bunun için Kurumun siteminde cep telefon numarasının kayıtlı olması gerekiyor. Kayıt işlemi de http://www.sgk.gov.tr/ adresindeki “E-SGK/SMS Bilgilendirme > SMS Hizmetleri için Bilgi Giriş ve Güncelleme” bölümünden (http://uyg.sgk.gov.tr/IletisimBilgileri/jsp/IletisimBilgileriSorgula.jsp) yapılabilecek.

Ayrıca Sosyal Güvenlik Kurumu SMS bilgilendirme sistemini başka birçok uygulamasında da kullanıyor (Sosyal Güvenlik Kurumu SMS Bilgilendirme Sistemi).