Anasayfa / Haber / GSS ve Bağ-Kur Borçlularına Yeni Haklar Tanındı

GSS ve Bağ-Kur Borçlularına Yeni Haklar Tanındı

Sponsorlu Bağlantılar

Sadece genel sağlık sigortasına (60/g) tabi olan GSS borçlularına tanınan hak 30 Nisan 2018 tarihinde sona ermişti.

Ancak 7143 sayılı Torba Kanun ile bunlara ve 4/1-b (Bağ-Kur) borçlularına tekrar yeni haklar tanındı.

Bağ-Kur ve Ek-5 Tarım SSK Sigortalılarına Tanınan GSS Hakları

– Bu torba yasayla zaten 31 Mayıs 2018 tarihi itibarıyla prim borcu bulunan Bağ-Kur sigortalılarından, bu tarihten önceki sürelere ilişkin prim borçlarını 2018 Temmuz ayının sonuna kadar ödemeyenlerin veya ilgili Kanunları uyarınca yapılandırmayanların, bu borçlarının ve bu borçlara ait sigortalı hizmetlerin silineceği hükmü getirildi. Dolayısıyla 2018 Nisan ayı ve önceki aylara ait Bağ-Kur borcu olanlar, bu borçlarını yapılandırırlarsa veya herhangi bir yapılandırmaya başvurmadıkları için borçları silinirse, 31 Mayıs 2018 tarihinden sonraki primlerini düzenli ödedikleri sürece sağlıktan yararlanabilecekler. 31 Mayıs 2018 tarihinden sonrasına ait 60 günlükten fazla SGK’ya borcu olanlar ise sağlıktan yararlanamayacak.

– Aynı şekilde ek 5 (Tarım SSK) ve ek 6 kapsamında sigortalı olanlardan da borçlarını yapılandıranlar, yapılandırılan borç haricinde 60 günden fazla SGK’ya borçları olmaması halinde sağlıktan yararlanabilecekler.

Sadece Genel Sağlık Sigortasına (60/g) Tabi Olanlara Tanınan Haklar

– Sadece genel sağlık sigortasına tabi olup (60/g kapsamında olup) GSS prim borcu bulunanlara borçlarını sildirme imkanı getirildi. Buna göre GSS prim borcu olan kişi, daha önce gelir testine hiç başvurmamışsa, 30 Kasım 2018 tarihine kadar gelir testine başvurması ve gelir testi sonucunda aile içerisinde kişi başına düşen aylık geliri aylık brüt asgari ücretin üçte birinden az çıkması halinde GSS borçları silinecek, kendisi prim ödemeden sağlıktan yararlanabilecek. Yani 60/c-1 kapsamına (bir nevi yeşil kart) kapsamına alınacak.

-Daha önce gelir testi yaptırmış olan, gelir testi sonucu aylık geliri brüt asgari ücretin üçte biri veya daha fazla çıkan ya da gelir testine başvurmak istemeyen kişilerden ise 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin GSS borçlarını 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödeyenlerden herhangi bir gecikme faizi alınmayacak, sadece aylık brüt ücretin yüzde 3’ü üzerinden prim borçlarını ödeyebilecekler. Yani bir aylık GSS borcu için sadece 60 lira 89 kuruş ödeyecekler. 2018 yılı Mayıs ayı ve sonraki aylara ait GSS prim borçları ise bu kapsama girmiyor.

– 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin GSS borçlarını yapılandırıp, 2018 yılı Mayıs ve sonraki aylara ait GSS primlerini düzenli ödeyenler sağlıktan yararlanabilecekler, yani 2018 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin GSS borçları sağlıktan yararlanmalarına engel teşkil etmeyecek. Ancak 2018 yılı Mayıs ve sonraki aylara ait 60 günlükten fazla borcu olanlar ise önceki borçlarını yapılandırmış olsalar dahi sağlıktan yararlanamayacaklar. (isvesosyalguvenlik.com)