Anasayfa / Bilgi / Haftada 5 Gün Çalışan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Ne Zaman Doğar ?

Haftada 5 Gün Çalışan İşçinin Yıllık İzin Hakkı Ne Zaman Doğar ?

Sponsorlu Bağlantılar

Çalışanların yıllık izin haklarının ne zaman doğacağı İş Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilmiştir.

Maddeye göre işe başladığı tarihten itibaren deneme süresi dahil bir yıl çalışmış olan işçi yıllık ücretli izin kullanmaya hak kazanır. Eğer işçi aynı işverene ait değişik işyerlerinde çalışmışsa, bir yıllık süre hesaplanırken bu farklı işyerlerindeki çalışma süreleri toplanır.

Bu şekilde işçinin yıllık izne hak kazandığı tarihten itibaren bir yıl geçtikten sonra tekrar yıllık izne hak kazanır.

Bir yıllık sürenin hesabında İş Kanunun Yıllık izin bakımından çalışılmış gibi sayılan haller 55 inci maddesindeki hal ve durumlar da dikkate alınır, yani hesaplamaya dahil edilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi İşçinin İzin Hakları – Ücretli ve Ücretsiz İzinler – İzin Verilmesi Zorunlu Durumlar – İzin Süreleri başlıklı yazıda yer almıştır.

İşyerinde haftada sadece 5 gün çalışan işçi için de durum farklı değildir. Bu işçinin yıllık izne hak kazanmasında da yukarıda belirtilen kıstaslar esas alınır, işe girdiği tarihten itibaren bir yıl doğduğunda yıllık izne hak kazanır, yani sadece çalıştığı 5’er gün toplanarak bir yılın hesabı yapılmaz. Örneğin işçi 15 Ekim 2015 tarihinde işe girmişse, 15 Ekim 2016 tarihi geldiğinde yıllık ücretli izin hakkı doğmuş olur. Bu iznini 15 Ekim 2016 – 14 Ekim 2017 tarihleri arasında kullanması gerekir, çünkü 15 Ekim 2017 tarihinde tekrar yıllık ücretli izin hakkı doğar. Tabii bu durum işçi işyerinde yılın 12 ayı çalışıyorsa geçerlidir. Mevsimlik çalışıyorsa istisnai durumlar hariç yıllık ücretli izin hakkı olmaz (Bkz. Mevsimlik İşlerde Çalışan İşçinin İzin Hakkı Var mıdır ?)

Öte yandan işyerinde haftada 5 gün çalışan işçi eğer bu 5 günlük çalışmasıyla 45 saat olan haftalık çalışma süresini dolduruyorsa hafta tatili iznine hak kazanacağı gibi SGK’ya da aylık 30 gün üzerinden bildirilmesi gerekir. (Bkz. Cumartesi-Pazar Çalışmayan İşçi Kaç Gün Üzerinden SGK’ya Bildirilir ?) (isvesosyalguvenlik.com)