Anasayfa / Haber / Haklarını Bilmeyen Çalışanlar Mobbinge Katlanmak Zorunda Kalıyor

Haklarını Bilmeyen Çalışanlar Mobbinge Katlanmak Zorunda Kalıyor

Sponsorlu Bağlantılar

Mobbing, çalışanların işyerlerinde en çok karşılaştıkları sorunlardan biri olup, günlük hayatta psikolojik taciz, yıldırma, yıldırkaçır, bezdiri gibi değişik tabirlerle de anılıyor. Psikolog İlhan Özdemir, mobbingin suç olduğunu ve buna karşı haklarını yeterince bilmeyen çalışanların mobbinge katlandığını belirtiyor. Özdemir, mobbinge uğrayan kişinin durumu arkadaşlarıyla paylaşması, gerekli üst mercilere şikayet etmesi ve hukuki haklarını tanıyıp kullanması gerektiğini ifade ediyor.

Psikolog Özdemir, mobbingin bazen bir kişi bazen de bir grup hedef alınarak yapılabildiğini, genellikle üstler tarafından alt kademede bulunan personele mobbing uygulandığını, bazı gruplarda aynı düzeyde çalışanların bile mobbing yaptığının görülebildiğini, tüm dünyada karşılaşılan ve son yıllarda yaygınlaşan bu problemin çeşitli şekillerde yaşandığını, mobbingin uygulama biçimlerinde, hedefteki kişinin sürekli eleştirildiğini, sözünün kesildiğini, yok sayıldığını ya da tehdit edildiğini belirtiyor.

Bu davranışlara mobbing teşhisi konulabilmesi için davranışın kasıtlı olması, sistematik bir şekilde yapılması ve altı ay gibi bir süredir uygulanıyor olması gerektiğini, söz konusu uygulamalardan bazılarının kısa süreli yapılmasının mobbing anlamına gelmeyeceğini ifade ediyor.

Özdemir, mobbinge uğrayan kişilerde zamanla depresyon ve strese dayalı bozukluklar görülebildiğini, ayrıca özgüven problemleri, uyku bozuklukları ve daha uzun sürede panik atak, hipertansiyon, kalp-damar rahatsızlıkları gibi sonuçlar oluşabileceğini, mobbingin engellenebilmesi içinse önce bilinçlendirme çalışmaları yapılması  ifade ediyor.

Mobbingle ilgili olarak daha ayrıntılı bilgi için, Çalışanların Kabusu Mobbing – Psikolojik Tacizİşyerlerinde Psikolojik Taciz (Mobbing) Bilgilendirme Rehberi başlıklı yazılara da göz atılabilir.