Anasayfa / Eski Haberler / Hastanenin En Fazla Ne Kadar İlave Ücret Alabileceğini Cepten Öğrenebilirsiniz

Hastanenin En Fazla Ne Kadar İlave Ücret Alabileceğini Cepten Öğrenebilirsiniz

Sponsorlu Bağlantılar

Tedavi giderleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanan genel sağlık sigortalısı ve bakmakla yükümlü olduğu kişilerin karşılaştıkları en önemli sorunlardan biri, özel hastanelere başvurduklarında, herhangi bir sağlık hizmeti aldıklarında, kendilerinden yüksek miktarda ilave yani fark ücret istenmesi. Aslında Sosyal Güvenlik Kurumu hasta ve hasta yakınlarının bu konudaki mağduriyetlerini gidermek üzere 29/1/2010 tarihinde “Özel Hastaneler ile Vakıf Üniversite Hastanelerinin Puanlandırılması ve İlave Ücret Alınması Hakkında Yönerge” yayımlayarak, bu tarihten itibaren anlaşmalı özel hastaneleri puanlandırma ve aldıkları puan durumuna göre özel hastanelerin hastadan alabileceği ilave ücret üst sınırını belirleme uygulamasını hayata geçirmiştir. Ayrıca zaman zaman hastaneleri yeniden puanlandırmaya tabi tutarak, ilave ücret üst sınırını yeniden belirlemektedir. Kurum en son anlaşmalı özel hastanelerin, 01/1/2013 tarihinden itibaren alabilecekleri ilave ücret tavan oranlarını, il bazında alfabetik sıralı olarak geçtiğimiz Ocak ayı başında yayımlamıştır (3/1/2013 tarihli haber).

Ancak, herhangi bir hasta veya yakınının, gittiği bir özel hastanenin kendisinden en fazla ne kadar ilave ücret alabileceğini veya hastaneye ödeme yapmışsa kendisinden fazla ilave ücret alınıp alınmadığını öğrenebilmesi için, aldığı sağlık hizmeti karşılığında Sosyal Güvenlik Kurumu’nun o hastaneye ne kadar ücret ödediğini bilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, Kurum tarafından yayımlanan listelerde belirtilen ilave ücret üst sınırları bir anlam ifade etmeyecektir. Kurum bunun için de “Hastaneni Seç Doktoruna Ulaş” sloganıyla Sağlık Hizmet Sunucuları Uygulamasını internet üzerinden kullanıma açmıştır. http://gss.sgk.gov.tr/OzelSHSBilgi/ linkinden ulaşılabilecek sayfada yer alan “Ne Kadar İlave Ücret Ödeyeceğim” başlıklı bölümden yapılacak sorgulamayla, hangi işlem için ne kadar ilave ücret alınabileceğini öğrenme imkanı bulunmaktadır.

Kurum bu defa aynı hizmetin Android uygulamasını hayata geçirdi. Android işletim sitemiyle çalışan cep telefonu veya tablete sahip olanlar, Google Market’ten (https://play.google.com/store/apps/details?id=tr.gov.sgk.gss&hl=tr) uygulamayı indirerek kullanabilecekler

Söz konusu uygulamayla kullanıcılar;

1- Kurumla anlaşmalı Özel Sağlık Hizmet Sunucularını (Hastane, Özel Dal Merkezi, Diyaliz Merkezi, Tıp Merkezi vb.) öğrenebilecek. Sağlık Hizmet Sunucusunun aldığı ilave ücret oranına, fotoğrafına, harita üzerindeki konumuna, web adresine, telefon – faks numaralarına, anlaşma konularına, doktorlarına ve doktorların çalışma saatlerine, Sağlık Hizmet Sunucusun uygulayabildiği işlemlere kadar çok detaylı bilgi alabilecek.

2- Doktor arayabilecek. Doktorların detaylı CV’lerine ulaşabilecek. (Nereden, kaç yılında mezun oldu, mesleki ilgi alanları nelerdir, kaç yaşında, fotoğrafı vs.) Doktor hangi saatler arasında hangi tesiste çalışıyor, görebilecek.

3- Hangi işlem için, en fazla ne kadar ilave ücret ödeyeceğini ve ne kadar katılım payı vereceğini hesaplayabilecek.

4- Tıbbi işlem arayabilecek. Böylece bir tıbbi işlemin hangi sağlık tesisinde ne kadar ilave ücret alınarak yapıldığını görüntüleyebilecek.

5- Bu uygulamayla muayene katılım payı ve ilave ücret konusunda mevzuatsal olarak bilgi sahibi olabilecek.

6- Geçmiş tedavileri hakkında bilgi alabilecek.

Ayrıca, isteyen karşılaştığı sorun ve önerilerini shsweb@sgk.gov.tr e-posta adresinden Kuruma iletebilecek.(www.isvesosyalguvenlik.com)